Wybory parlamentarne w Polsce. Ostatni dzień na zgłoszenie głosowania za pośrednictwem pełnomocnika

Osoby, które chcą głosować w zbliżających się wyborach parlamentarnych przez pełnomocnika dziś mają ostatni dzień, by to zgłosić. Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby powyżej 60. roku życia oraz osoby z niepełnosprawnością w stopniu znacznym lub umiarkowanym.

2023-10-06, 04:46

Wybory parlamentarne w Polsce. Ostatni dzień na zgłoszenie głosowania za pośrednictwem pełnomocnika
Osoby, które chcą głosować w zbliżających się wyborach parlamentarnych przez pełnomocnika dziś mają ostatni dzień, by to zgłosić. Foto: ASkwarczynski/Shutterstock

Zgłoszenia zamiaru głosowania przez pełnomocnika można dokonać w urzędzie gminy lub przez internet.

W urzędzie gminy lub miasta na miejscu należy wypełnić formularz zgłoszenia. Osoby niepełnosprawne powinny mieć ze sobą kopię orzeczenia o niepełnosprawności, lub to orzeczenie do wglądu. Należy też złożyć oświadczenie osoby, która będzie pełnomocnikiem, że wyraża na to zgodę.
Takie same dokumenty - tylko, że w formie skanów - należy przesłać jeśli zgłoszenie zamiaru głosowania przez pełnomocnika będzie dokonywane elektronicznie przez profil zaufany.

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października.

Zmiana miejsca głosowania

Z kolei do 12 października wyborca może zgłosić wniosek o zmianę miejsca głosowania. Zaświadczenie o prawie do głosowania wydawane jest na podstawie wniosku składanego przez wyborcę lub jego pełnomocnika.

REKLAMA

- 12 października to termin, do którego wyborca najpóźniej może zgłosić wniosek o zmianę miejsca głosowania. W sytuacji, w której ma on pewność, gdzie będzie się znajdował w dniu głosowania i nie jest to jego miejsce stałego zamieszkania, może złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w urzędzie gminy, na obszarze którego znajduje się obwód, w którym wyborca chciałby głosować - powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Zobacz również w tvp.info: Trzeba być gotowym na ruskie prowokacje w czasie wyborów. Żaryn ostrzega

Jednocześnie podkreśliła, że o zaświadczenie można się starać w każdym urzędzie gminy. - Nie musi tego robić wyborca osobiście, może również kogoś do tego upoważnić. To upoważnienie nie ma sformalizowanej formy; wystarczy zwykłe pismo, w którym będą dane osobowe wyborcy upoważniającego i osoby upoważnianej - dodała Pietrzak.

Czytaj także:

[ZOBACZ TAKŻE] Wybory parlamentarne. Schreiber: zamiast marszu miliona kłamstw chcemy maszerować po zwycięstwo

dz/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej