"Misje sercem Kościoła". Kościół katolicki obchodzi 97. Światowy Dzień Misyjny
Modlitwa za misje, wsparcie dzieł misyjnych a także budowanie świadomości misyjnej to główne cele przypadającej dziś Niedzieli Misyjnej. W Kościele na świecie to 97. Światowy Dzień Misyjny.
2023-10-22, 05:07
Obchodzony jest pod hasłem "Misje sercem Kościoła" - którego znaczenie wyjaśnia dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ksiądz Maciej Będziński. - Niedziela to jest zawsze zaproszenie i zachęta, byśmy wrócili do Chrztu świętego i jego mocą, swoim świadectwem w codzienności dawali przykład, że jesteśmy ludźmi wiary, że Pan Bóg nas potrzebuje tu, gdzie jesteśmy - wskazywał ksiądz Będziński. Odnosząc się do hasła wyjaśniał, że Misje są sercem Kościoła i mają napędzać całą działalność Kościoła. - Bez misji Kościół nie ma sensu, bo Jezus powołał Kościół by Ewangelię niósł na krańce świata - stwierdza dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.
Kościół misyjny
Jak dodaje ksiądz Maciej Będziński niedziela misyjna przypomina, że Kościół z natury jest misyjny: "Miłość Chrystusa przynagla małżonków do tego, by być świadkiem dla dzieci-misjonarzem dla dzieci, dzieci do tego, by swoją spontanicznością i entuzjazmem zachęcały innych do wiary, a nas jako Kościół zachęca do głębokiego pytania, czy jest wspólnotą" - podkreśla kapłan.
Biskup Szymon Stułkowski z Komisji Misyjnej przy Konferencji Episkopatu Polski przypomina o modlitwie i wsparciu finansowym. „Na całym świecie modlimy się, by Ewangelia dotarła do najszerszego grona ludzi, a na mszach świętych zbierana jest kolekta na wsparcie projektów Papieskiego Dzieła Misyjnego” - zaznacza.
Ofiary składane na tacę w Światowy Dzień Misyjny we wszystkich parafiach na świecie tworzą Fundusz Solidarności Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Z tych środków utrzymywani są katechiści na terenach misyjnych i misjonarze, a także projekty misyjne dotyczące na przykład budowy, czy remontu kościołów.
REKLAMA
Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce w 2023 roku sfinansowały projekty na kwotę ponad miliona dolarów w Tanzanii, Tajwanie i Kazachstanie.
Posłuchaj
- Unikatowe malowidła - nowe odkrycie badaczy w Starej Dongoli
- Zniszczono starożytny kościół prawosławny w Strefie Gazy
dz/IAR
REKLAMA