Niemieckie media straszą "zamachem stanu" w Polsce. Zachęcają opozycję do łamania prawa

"Trudno uwierzyć, że po takiej kampanii partia rządząca odejdzie bez walki. Również dlatego, że musi się obawiać rozliczenia" - napisał niemiecki tygodnik "Die Zeit", sugerując, że Prawo i Sprawiedliwość - w sytuacji, kiedy rząd w Polsce będzie formować dotychczasowa opozycja - dobrowolnie "nie odda władzy". Periodyk straszy, że nad Wisłą prawdopodobny jest "zamach stanu".

2023-11-02, 17:49

Niemieckie media straszą "zamachem stanu" w Polsce. Zachęcają opozycję do łamania prawa
Niemieckie media straszą "zamachem stanu" w Polsce i zachęcają opozycję do łamania prawa. Foto: frantic00 / Shutterstock

"Die Zeit" przekonuje, że rzekomy przewrót polityczny może mieć analogiczny scenariusz, jak wydarzenia ze stycznia 2021 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy doszło do ataku na Kapitol.

"Czy demokracja parlamentarna wytrzyma ciągły stres związany z takimi atakami - już wkrótce będzie można analizować nie tylko na amerykańskim, ale także na polskim przykładzie" - alarmuje tygodnik, nie popierając jednak swoich teorii żadnymi dowodami.

Dziennikarzy "FAZ" martwi "stan polskiej praworządności"

Obecnie sytuacja polityczna w Polsce przykuła również dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Autorów gazety martwi mianowicie "stan polskiej praworządności". Chociażby to, że prezydent Andrzej Duda nie wywodzi się z opozycji, a Trybunał Konstytucyjny nie jest obsadzony przez jej zwolenników.

"Aby przywrócić niezależność sądownictwa od polityki, polityka musi ingerować w niezależność sądownictwa" - przekonuje "FAZ", dodając, że poważny problem stanowi Krajowa Rada Sądownictwa.

REKLAMA

Jednocześnie zachęca przyszłą koalicją rządową do łamania prawa. "Przyszła większość parlamentarna będzie musiała w czysty pod względem prawnym sposób zastąpić członków KRS przed upływem jej czteroletniej kadencji. I musi zrobić to tak, żeby ani prezydent Duda, ani Trybunał Konstytucyjny nie mogli nic przeciwko temu zrobić" - cytuje łamy "FAZ" portal tvp.info, podkreślając, że przecież "nie ma konstytucyjnej możliwości skracania kadencji konstytucyjnych organów dla doraźnych celów politycznych, zwłaszcza z pominięciem prezydenta czy Trybunału Konstytucyjnego".

Czytaj także:

łl/tvp.info, dw.com

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej