"Jest dla ludzi wielkiego ducha, a nie politykierów z antykościelnymi kompleksami". Ks. Bartołd o polityce
W przeddzień 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości proboszcz Archikatedry św. Jana w Warszawie ks. Bogdan Bartołd mówił podczas mszy św. w kolejną miesięcznicę katastrofy smoleńskiej, że "polityka to zadanie dla ludzi wielkiego ducha, a nie dla politykierów z antykościelnymi kompleksami".
2023-11-10, 22:23
W archikatedrze modlono się w intencji ofiar katastrofy i Ojczyzny. Ksiądz prałat Bogdan Bartołd w homilii przywołał słowa błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który podkreślał, że "dla nas po Bogu, największa miłość - to Polska".
- Dzisiaj musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie, kulturze narodowej i polskiej. Stąd istnieje obowiązek obrony kultury rodzimej. Mamy obowiązek chrzcić i nauczać naród polski oraz upominać się o uszanowanie naszej kultury rodzimej, narodowej, abyśmy nie musieli kochać najpierw wszystkich narodów, a dopiero na zakończenie, czasami od święta - Polskę - podkreślił duchowny.
- Dlaczego w nas ciągle tyle egoizmu, tyle nienawiści i kłamstwa względem drugiego człowieka. Dlaczego politycy, nasi wybrańcy, zapominają o tym - jak ktoś to trafnie powiedział - że polityka, to zadanie dla ludzi wielkich duchem, intelektem, kulturą osobistą i wielkim charakterem - przypomniał duchowny.
REKLAMA
Dodawał, że "tym zadaniom są w stanie tylko sprostać ludzie wielkiej miłości do Ojczyzny, do narodu - a nie politykierzy z antykościelnymi kompleksami".
Posłuchaj
Wspomnienie ofiar katastrofy smoleńskiej
Ksiądz prałat przypomniał również, że ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, będące w narodowej pielgrzymce pamięci o zbrodni katyńskiej w 2010 roku, nieustannie przypominają nam o znaczeniu pamięci.
- Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej profesor Lech Kaczyński i towarzyszące mu do Katynia osoby, kierując się wyobraźnią niepodległości i miłości do Ojczyzny, przypomnieli nam, że fundamentem miłości jest pamięć - nawet wtedy, gdy zachowanie pamięci może kosztować życie. Bo może była potrzebna taka ofiara naszych sióstr i braci, aby cały świat dowiedział się o tym, co się wydarzyło w Katyniu - tłumaczył proboszcz Archikatedry św. Jana w Warszawie.
REKLAMA
We Mszy w Archikatedrze św. Jana uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, prezes Prawa i Sprawiedliwości wicepremier Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści, reprezentanci samorządów, delegacje górników i leśników oraz mieszkańcy stolicy.10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym para prezydencka - Lech i Maria Kaczyńscy. Delegacja zmierzała na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Posłuchaj
- Narodowe Święto Niepodległości 2023. Sprawdź plan obchodów i najważniejszych wydarzeń
- Społeczne obchody Święta Niepodległości 10 listopada. Jest planowane wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego
IAR/mn
REKLAMA
REKLAMA