Orędzie prezydenta, koalicja polskich spraw, nowi marszałkowie. Przedstawiamy konkrety pierwszego posiedzenia parlamentu

Za nami inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu X kadencji, podczas których nowi posłowie oraz senatorowie złożyli ślubowanie. Wybrano marszałków i wicemarszałków. Orędzie wygłosił prezydent Andrzej Duda. Przedstawiamy podsumowanie tego wydarzenia.

2023-11-13, 21:30

Orędzie prezydenta, koalicja polskich spraw, nowi marszałkowie. Przedstawiamy konkrety pierwszego posiedzenia parlamentu
Pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Foto: PAP/Paweł Supernak
  • Szymon Hołownia (Polska 2050) został wybrany na marszałka Sejmu X kadencji. Poparło go 265 posłów.
  • Sejm X kadencji wybrał też pięciu z sześciu wicemarszałków. Zostali nimi: Monika Wielichowska (KO), Dorota Niedziela (KO), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja) oraz Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga).
  • Kandydatka PiS na wicemarszałka Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganego poparcia, co oznacza, że największy klub w Sejmie nie ma swojego przedstawiciela w Prezydium Sejmu.
  • Marszałkiem Senatu została Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkami: Magdalena Biejat (Lewica), Michał Kamiński, Rafał Grupiński (KO) i Maciej Żywno (Polska 2050). Poparcia nie zdobył Marek Pęk z PiS.

- Niech to będzie symboliczne zakończenie okresu kampanii, niech stanie się to dobrą tradycją w naszym parlamencie. Tak zaczynajmy każde pierwsze posiedzenie nowego Sejmu - od podania sobie ręki - powiedział w orędziu wygłoszonym w Sejmie prezydent Andrzej Duda.

Kontynuował, że przed wyborami w 2020 r. apelował, aby "budować koalicję polskich spraw wokół najważniejszych dla naszej ojczyzny tematów, takich jak rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje oraz godność Polski i Polaków". - Koalicja polskich spraw jest w Polsce nadal bardzo potrzebna - zaznaczył. Dodał, że może to być koalicja rządowa, choć nie musi. - Może mieć również formułę szerokiej koalicji parlamentarnej skupionej wokół kluczowych dla Polski tematów - powiedział Andrzej Duda.

- Chciałbym, żeby była to koalicja złożona również z samorządowców, organizacji społecznych i pozarządowych - wszystkich, którym dobro naszej ojczyzny leży szczególnie głęboko na sercu - podkreślił prezydent, zaznaczając, że dziś rozstrzygają się losy Polski na dziesięciolecia i nie stać nas na bezczynność oraz brak ambicji.

Ponadto zapowiedział, że będzie bronił ambitnych projektów, takich jak CPK czy budowa elektrowni atomowych w Polsce.

REKLAMA

Sawicki: parlamentarzyści powinni otworzyć się na współpracę z ekspertami

Marszałek senior Marek Sawicki na otwarciu pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji zaapelował do posłów o porzucenie przekonania o swej nieomylności w ustalaniu, co jest dobre i słuszne. Powiedział, że parlamentarzyści powinni otworzyć się na współpracę z ekspertami i lepiej słuchać wyborców oraz służących im dziennikarzy.

Zwrócił również uwagę, że w demokratycznym państwie władza nie jest dana raz na zawsze. - Zgodnie z wolą suwerena zmieniają się prezydenci, premierzy, rządy, a także skład osobowy izby parlamentarnej. Jedno przy tym jest stałe i niezmienne - Rzeczpospolita - dodał.

Marek Sawicki zaznaczył również, że nie ma prawdziwej demokracji bez otwartego parlamentu. Jak stwierdził, są dwa fundamenty, na których powinna opierać się działalność każdej władzy: państwo prawa oraz godność człowieka.

REKLAMA

Marszałek senior wyraził nadzieję na zgodną współpracę między parlamentem a prezydentem Andrzejem Dudą.

Posłuchaj

Pierwsze posiedzenie Sejmu i apele o budowanie wspólnoty. Relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Morawiecki: proponuję koalicję polskich spraw

Premier Mateusz Morawiecki złożył w poniedziałek, podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu X kadencji, na ręce marszałka seniora Marka Sawickiego, dymisję Rady Ministrów.

Bardzo gorąco dziękuję za wszystko, co udało się zrobić. Raz jeszcze przepraszam za potknięcia, błędy ostatnich czterech lat. I proponuję koalicję polskich spraw. Polska jest tego warta. Walczmy o Polskę - powiedział Morawiecki.

Następnie nadmienił: - W najbliższym czasie chcemy jako rząd, który cały czas działa, wykorzystać te ustawy, które już przyjęliśmy, m.in. ustawę o wakacjach kredytowych; te ustawy, które są procedowane, jak np. ustawę osłonową o cenach energii, gazu. Chcemy procedować tak, żeby Wysoka Izba mogła się nimi jak najszybciej zająć - wskazał.

REKLAMA

Morawiecki wymienił również ustawę osłonową przedłużającą zerowy VAT na żywność co najmniej na pół 2024 r.

Posłuchaj

Premier Mateusz Morawiecki złożył dymisję rządu. Relacja Michała Fabisiaka 0:54
+
Dodaj do playlisty

Hołownia: Sejm będzie miejscem dyskusji

Nowy marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że Izba pod jego kierownictwem będzie miejscem dyskusji, a nie walki. Na briefingu po wyborze go na stanowisko marszałka mówił, że w obecnej kadencji będzie więcej konsultacji społecznych i słuchania publicznego.

Marszałek zapowiedział też, że wszystkie projekty ustaw, które trafią do Sejmu, nie będą przetrzymywane w tak zwanej zamrażarce. - Wszystkie projekty, które będą spełniały warunki legislacyjne, będą procedowane zgodnie ze swoją kolejnością - mówił marszałek.

Posłuchaj

Marszałek Hołownia: Sejm będzie miejscem dyskusji (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

W ocenie Szymona Hołowni każdy klub parlamentarny, nawet najmniejszy, powinien mieć przedstawiciela w Prezydium Sejmu.

REKLAMA

Hołownia zapowiedział, że pierwsze posiedzenie Sejmu będzie kontynuowane we wtorek - jak to określił - w godzinach popołudniowych. Nie wykluczył też, że będzie ono przedłużone na początek przyszłego tygodnia. Zapowiedział także, że w tym tygodniu ukonstytuują się dwie lub trzy komisje sejmowe.

Posłuchaj

Marszałek Hołownia: Sejm będzie miejscem dyskusji, cz. 2 (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Wybór wicemarszałków

Sejm X kadencji zdecydował, że będzie sześciu wicemarszałków i każdy klub zgłosi swojego przedstawiciela. Ugrupowania zgłosiły sześciu kandydatów.

Ostatecznie Sejm wybrał pięciu wicemarszałków: Monikę Wielichowską (KO), Dorotę Niedzielę (KO), Włodzimierza Czarzastego (Nowa Lewica), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) oraz Piotra Zgorzelskiego (Trzecia Droga).

Kandydatka PiS Elżbieta Witek nie uzyskała wymaganego poparcia, co oznacza, że największy klub w Sejmie, liczący 194 posłów, nie ma swojego przedstawiciela w Prezydium Sejmu.

Posłuchaj

Sejm wybrał wicemarszałków. Relacja Karola Surówki (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

- W związku z tym, że Sejm nie dokonał wyboru wicemarszałka Sejmu, procedurę jego wyboru przeprowadzimy ponownie w późniejszym terminie - powiedział po głosowaniach marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

REKLAMA

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział po głosowaniu, że ugrupowanie nie zgłosi innego kandydata niż Elżbieta Witek.

Przerwane posiedzenie

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia po wyborze wicemarszałków Izby ogłosił w poniedziałek wieczorem przerwę w pierwszym posiedzeniu Sejmu. Ciąg dalszy obrad wstępnie planowany jest na wtorek, od godz. 16.

- Będzie to decyzja Prezydium Sejmu, którą będę rekomendował. Dlatego zaczniemy po południu, gdyż mamy wiele obowiązków podczas tego pierwszego posiedzenia związanych z wyborem różnych organów państwa i chcemy dać czas na przygotowanie stosownych wniosków, kandydatur i dopełnienie wszelkich formalności tak, żebyśmy mogli sprawnie po południu przez ten proces przejść, a następnie najprawdopodobniej kontynuować obrady Sejmu w przyszłym tygodniu - przekazał marszałek Sejmu.

Posłuchaj

Marszałek Szymon Hołownia o kontynuacji obrad kolejnego dnia (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

Wskazał też, że pierwsze posiedzenie Prezydium Sejmu X kadencji zaplanowano na godz. 20.15 w gabinecie marszałka Sejmu, następny ma być Konwent Seniorów.

REKLAMA

Czytaj także:

łl/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej