more_horiz
Wiadomości

"Silne relacje i korzyści dla Wojska Polskiego". Szef MON przed spotkaniem z Lloydem Austinem

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 22:23
Szef MON Mariusz Błaszczak wskazał w TVP Info, że jego wtorkowe spotkanie w Rzeszowie z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem będzie okazją do rozmowy o współpracy polsko-amerykańskiej.
Szef MON Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z Lloydem Austinem w obozowisku USA-Eagle w Wysokiej Głogowskiej koło Rzeszowa
Szef MON Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z Lloydem Austinem w obozowisku USA-Eagle w Wysokiej Głogowskiej koło RzeszowaFoto: EPA/STEPHANIE LECOCQ

Minister Mariusz Błaszczak podkreślał, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi przyniosła wiele korzyści dla Wojska Polskiego, a relacje polsko-amerykańskie są bardzo silne.

Amerykańskie wyposażenie polskiego wojska

Przypomniał, że w czasie kadencji Lloyda Austina został zrealizowany kontrakt w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w czołgi Abrams, które są już dostępne, a także na wyrzutnie rakietowe Himars o zasięgu do 300 kilometrów.

- Dzięki naszej współpracy już w przyszłości na wyposażenie Wojska Polskiego trafią śmigłowce bojowe Apache. Po 18 latach przerwy do Wojska Polskiego powróciła artyleria rakietowa. Jest to możliwe dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi - mówił szef MON.

Trwałe wsparcie USA

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin spotkał się 20 listopada w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Potem w serwisie X, dawniej Twitter, zapewnił o trwałym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Ukraińców.

Rozmowa szefa Pentagonu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim dotyczyła pilnych potrzeb ukraińskiej armii, walczącej z Rosjanami, ale też zapotrzebowania na dostawy w dłuższym okresie. Lloyd Austin stwierdził, że Stany Zjednoczone wraz z partnerami i sojusznikami będą wspierać walczącą armię ukraińską.

Podziękowanie za służbę

Szef MON Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z Lloydem Austinem rano w obozowisku USA-Eagle w Wysokiej Głogowskiej koło Rzeszowa.

Wcześniej politycy spotkają się ze stacjonującymi tu żołnierzami amerykańskimi, by podziękować im za ich służbę.

Posłuchaj
00:31 llo.mp3 Mariusz Błaszczak przed spotkaniem z Lloydem Austinem (IAR)

Czytaj także:

IAR/fc

Zobacz także

Zobacz także