Akt oskarżenia ws. rosyjskich szpiegów. Szef MSWiA: rozbicie siatki to sukces polskiego kontrwywiadu

Minister koordynator ds. służb specjalnych i szef MSWiA Mariusz Kamiński stwierdził, że "zidentyfikowanie i zatrzymanie 16 podejrzanych w śledztwie dotyczącym siatki szpiegowskiej pracującej dla Rosjan to ogromny sukces polskiego kontrwywiadu". Sprawa właśnie trafia do sądu.

2023-11-22, 12:20

Akt oskarżenia ws. rosyjskich szpiegów. Szef MSWiA: rozbicie siatki to sukces polskiego kontrwywiadu
Mariusz Kamiński docenił wysiłki polskiego kontrwywiadu, dzięki którym udało się zatrzymać i postawić przed sądem rosyjskich szpiegów. Foto: AlyoshinE/Shutterstock, PAP/Piotr Nowak

"Aktem oskarżenia kończy się śledztwo ABW dotyczące siatki szpiegowskiej pracującej dla Rosjan" - napisał w środę na portalu X (d. Twitter) Mariusz Kamiński.

Mariusz Kamiński: bezpieczeństwo Polski jest najważniejsze

"Zidentyfikowanie i zatrzymanie 16 podejrzanych w tej sprawie to ogromny sukces polskiego kontrwywiadu. Bezpieczeństwo Polski i Polaków jest dla nas najważniejsze" - dodał minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator ds. służb specjalnych.

Wcześniej Prokuratura Krajowa informowała, że śledztwo było prowadzone wraz z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a akt oskarżenia skierował lubelski pion PZ Prokuratury Krajowej.

Prokuratura Krajowa: do sądu trafił akt oskarżenia ws. siatki rosyjskich szpiegów

"Aktem oskarżenia objęto 16 osób wchodzących w skład siatki szpiegowskiej współpracującej z rosyjskimi służbami specjalnymi. Oskarżeni, zidentyfikowani jako cudzoziemcy zza wschodniej granicy, prowadzili działania wywiadowcze, ale również propagandowe przeciwko Polsce oraz przygotowywali akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu" - przekazała PK.

REKLAMA

Dodała, że z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od stycznia 2023 roku do marca 2023 roku m.in. w Białej Podlaskiej, Chełmie, Medyce, Przemyślu, Rzeszowie, w Warszawie oraz innych miejscowościach na terenie kraju, a oskarżeni na bieżąco informowali zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które otrzymywali wynagrodzenie.

Grozi im 10 lat więzienia

Przed Sądem Okręgowym w Lublinie zatrzymani będą odpowiadać za działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Polski. Grozi im do 10 lat więzienia.

Wobec 15 podejrzanych na wniosek prokuratora, z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, realną obawę ucieczki oskarżonych, grożącą im surową, stosowane jest tymczasowe aresztowanie.

Czytaj również:

Posłuchaj

Prokuratura Krajowa skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie siatki szpiegowskiej działającej na terenie Polski. Śledztwo, w którym zatrzymano 16 osób, prokuratura prowadziła wraz z ABW. O szczegółach Mariusz Pieśniewski (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej