Kolejny dzień obrad Sejmu. Posłowie zdecydują o powołaniu trzech komisji śledczych

We wtorek Sejm X kadencji będzie kontynuował 1. posiedzenie. W harmonogramie obrad znalazło się m.in. powołanie Rzecznika Praw Dziecka i członka komisji ds. pedofilii, a także debata nad trzema projektami powołującymi komisje śledcze: ws. Pegasusa, tzw. wyborów kopertowych oraz tzw. afery wizowej.

2023-11-27, 12:33

Kolejny dzień obrad Sejmu. Posłowie zdecydują o powołaniu trzech komisji śledczych
Posłowie zajmą się we wtorek m.in. powołaniem komisji śledczych, jak chciała PO. Foto: Twitter/@KancelariaSejmu

Wtorkowe posiedzenie izby niższej polskiego parlamentu rozpocznie się o godzinie 12 blokiem głosowań, m.in. nad powołaniem nowego Rzecznika Praw Dziecka oraz członka Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 (Państwowej Komisji ds. pedofilii).

Jedyną kandydatką na stanowisko RPD jest Monika Horna-Cieślak, zgłoszona przez KO, Lewicę, PSL - Trzecią Drogę i Polskę 2050 - Trzecią Drogę. Kandydatami na członka Państwowej Komisji ds. Pedofilii są: prawniczka Karolina Bućko, zgłoszona przez posłów z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL - Trzeciej Drogi oraz Polski 2050 - Trzeciej Drogi, a także Kacper Świtkiewicz ze Stowarzyszenia Na Rzecz Praworządności w Oświacie.

Kandydatury na RPD oraz członka Państwowej Komisji ds. pedofilii mają zostać zaopiniowane przez sejmowe komisje w poniedziałek po południu.

Obywatelski projekt na sejmowej sali

W harmonogramie obrad Izby niższej znalazło się również głosowanie nad powołaniem i wyborem składu sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach.

REKLAMA

Posłowie będą również głosować nad wnioskiem o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - wprowadzającego finansowanie procedury in vitro. Wniosek o odrzucenie podczas debaty w ub. tygodniu złożył klub Konfederacji. Zgodnie z projektem, minister zdrowia miałby opracować, wdrożyć, zrealizować i sfinansować program polityki zdrowotnej leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe. Corocznie z budżetu miałoby być przeznaczane na realizację programu nie mniej niż 500 mln zł.


Posłuchaj

Kilka godzin trwała w Sejmie debata nad obywatelskim projektem ustawy o refundacji metody in vitro. Głos w dyskusji zabrało prawie stu posłów z każdej z partii zasiadających w parlamencie - relacja Agnieszki Drążkiewicz (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

 

W przypadku nieprzyjęcia wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu jeszcze we wtorek trafi on do Komisji zdrowia; zgodnie z harmonogramem w środę przewidziano w Sejmie drugie czytanie projektu. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział w ub. tygodniu, że w środę możliwe jest przyjęcie projektu ustawy o finansowaniu in vitro.
Podczas wtorkowego posiedzenia Sejm ma się zająć sprawozdaniem komisji o rządowym i poselskim projektach ustaw, które przenoszą tegoroczną tzw. niedzielę handlową z 24 grudnia, czyli Wigilii, na 10 grudnia.

Sejm zdecyduje o losie komisji śledczych

Następnie Sejm przystąpi do pierwszych czytań projektów trzech uchwał, wniesionych przez KO, powołujących trzy sejmowe komisje śledcze. Pierwszy projekt ma na celu powołanie "Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań" podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego. Pierwotnie głosowanie miało się odbyć tą drogą z powodu pandemii COVID-19, ostatecznie głosowanie odbyło się tradycyjnie.

REKLAMA

Drugi projekt uchwały dotyczy "powołania Komisji śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań, a także występowania nadużyć, zaniedbań i zaniechań w zakresie legalizacji pobytu cudzoziemców" na terytorium Polski od 1 stycznia 2019 r. do 20 listopada 2023 r.

Trzeci projekt dotyczy powołania "Komisji Śledczej do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystywaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej w okresie od dn. 16 listopada 2015 r. do dn. 20 listopada 2023 r.".

Czytaj także: 

Wtorkowe obrady mają się zakończyć - zgodnie z harmonogramem - ok. godziny 1 w nocy.

Kontynuacja głosowań w środę

W środę obrady mają się rozpocząć o godz. 9 od debaty nad obywatelskim projektem noweli ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Projekt dotyczy podwyższenia wskaźnika, na podstawie którego oblicza się najniższe wynagrodzenia dla poszczególnych zawodów medycznych.

REKLAMA

Projekt ma na celu zmniejszenie dysproporcji pomiędzy gwarantowanymi najniższymi wynagrodzeniami zasadniczymi pracowników należących do grupy stażystów, lekarzy i lekarzy dentystów bez specjalizacji oraz grupy pozostałych zawodów medycznych związanych bezpośrednio z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

Marszałek Hołownia zapowiedział w ub. tygodniu, że "jest ogromna szansa" na przyjęcie przez Sejm obywatelskiego projektu ustawy o podwyżkach dla pielęgniarek czy diagnostów laboratoryjnych.

Posłowie o losie komisji ds. wpływów Rosji

Również w środę Sejm ma głosować nad odwołaniem członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022. Zgodnie z obowiązującą ustawą powołującą komisję, jej członków powołuje i odwołuje Sejm.

31 sierpnia, na ostatnim posiedzeniu Sejm IX kadencji powołał 9 członków komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022. Wszyscy zostali zgłoszeni przez PiS, opozycja nie przedstawiła swoich kandydatów i nie wzięła udziału w głosowaniu.

REKLAMA

Na członków komisji zostali powołani: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Józef Brynkus, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Kowalski.

Czytaj także: 

Marszałek Sejmu zapowiadał, że posiedzenie Sejmu może być kontynuowane w dniach 6 i 7 grudnia - następną środę i czwartek.

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł Lewicy Razem Paulina Matysiak gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej