Co z wakacjami kredytowymi? Premier: z powodu rządowego projektu na wakacje poszła komisja finansów

Premier Mateusz Morawiecki skrytykował polityków nowej większości parlamentarnej za opieszałość w sprawie wsparcia Polaków spłacających kredyty hipoteczne. "Z powodu rządowego projektu PiS o wakacjach kredytowych sejmowa komisja finansów udała się na wakacje" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

2023-12-05, 18:37

Co z wakacjami kredytowymi? Premier: z powodu rządowego projektu na wakacje poszła komisja finansów
Premier Mateusz Morawiecki apeluje do nowej większości parlamentarnej o przyspieszenie prac nad wakacjami kredytowymi. Foto: Shutterstock/Unkas Foto, PAP/Radek Pietruszka, facebook.com/MorawieckiPL

Sejmowa komisja finansów publicznych miała zająć się we wtorek dwoma projektami ustaw ws. przedłużenia wakacji kredytowych: wniesionym przez grupę posłów Polski 2050-TD oraz przygotowanym przez rząd Mateusza Morawieckiego. Posiedzenie komisji zostało jednak odwołane, a projekt ustawy posłów dotychczasowej opozycji został wycofany.

Premier: zamiast o wakacjach kredytowych komisja finansów poszła na wakacje

"Z powodu rządowego projektu Prawa i Sprawiedliwości o wakacjach kredytowych sejmowa komisja finansów udała się na wakacje" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

"Pani Paulino Hennig-Kloska i panie Marszałku Szymonie Hołownia - przypominam, że miliony polskich rodzin, ich portfele i rachunki nie mogą czekać! Weźcie się do pracy!" - dodał.

Szef rządu odniósł się do wpisu zamieszczonego na Facebooku przez b. ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy. "Dzieją się naprawdę cuda! Dzisiaj o 17.00 mieliśmy pracować nad wakacjami kredytowymi. Są dwa projekty. Prolobbystyczny bankowy przedłożony przez Platformę Obywatelską i Szymona Hołownię dla garstki osób i rządowy dla miliona osób. A teraz kalendarium zdarzeń z kilku godzin. Rano pani Paulina Hennig-Kloska rezygnuje z prezentowania projektu. Po dwóch godzinach kolejna osoba wycofuje projekt. Następnie około 13.00 Przewodniczący odwołuje komisję!" - napisał Waldemar Buda.

REKLAMA

"Czegoś takiego jeszcze w polskim Sejmie nie było!" - podsumował.

Waldemar Buda: rządowy projekt dot. wakacji kredytowych to dobry projekt

Waldemar Buda mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie, że - według niego - obserwujemy cały ciąg skandalicznych decyzji, które obnażają przygotowanie się opozycji do rządów. - To, co wyprawia pani poseł Paulina Hennig-Kloska (wiceszefowa Polski 2050) z jej projektami, budzi poważne wątpliwości natury etycznej, prawnej i lobbystycznej - ocenił polityk PiS.

Buda zażądał "natychmiastowego wznowienia prac komisji i pracy nad wakacjami kredytowymi". - Mamy dobry projekt, który bazuje na rozwiązaniach, które już obowiązywały w 2022 i 2023 roku i spokojnie możemy nad nim pracować. Tam nie było żadnych lobbystów, był przygotowany przez Radę Ministrów - powiedział poseł PiS.

Projekty rządu i Polski 2050

Pod koniec listopada grupa posłów Polski 2050-TD wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Według projektu w 2024 r. wakacje kredytowe miałyby przysługiwać, jeżeli wydatki kredytobiorcy, związane z obsługą miesięcznych rat kredytu mieszkaniowego, przekraczają 40 proc. średniego miesięcznego dochodu. Autorzy projektu wskazali, że projektowane rozwiązanie zapewni, że z zawieszenia spłaty raty kredytu skorzystają gospodarstwa domowe, dla których obciążenie spłatą zwiększonych rat kredytowych jest rzeczywiście duże i nie są one w stanie płacić rat kredytu i pokrywać innych zobowiązań.

REKLAMA

W połowie listopada do Sejmu trafił rządowy projekt noweli ustawy o wakacjach kredytowych, ponownie przyjęty przez Radę Ministrów. Zaproponowano w nim - w porównaniu z obowiązującymi regulacjami - wprowadzenie ograniczenia katalogu osób uprawnionych do skorzystania z zawieszenia spłaty kredytu. Uprawnienie to miałoby przysługiwać co do zasady kredytobiorcom, jeśli kwota kapitału udzielonego im kredytu była nie wyższa niż 400 000 zł. W przypadku wyższej kwoty kapitału, ale nie większej niż 800 000 zł, zawieszenie spłaty kredytu byłoby możliwe, jeżeli stosunek wydatków związanych z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu do średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego kredytobiorcy przekracza 50 proc. Wskazano, że rozwiązanie takie jest odwzorowaniem warunków umożliwiających kredytobiorcy skorzystanie z pomocy Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Wakacje kredytowe obowiązują od połowy 2022 r. Zarówno w roku 2022, jak i 2023 kredytobiorcy mogli zawiesić spłatę czterech rat kredytu mieszkaniowego w ciągu roku, jednak wcześniejsze przepisy nie zawierały żadnych ograniczeń co do wysokości zaciągniętego kredytu.

Czytaj również:

REKLAMA

PAP/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej