Refundacja in vitro z budżetu państwa. Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wprowadzającą refundację zapłodnienia pozaustrojowego in vitro z budżetu państwa. "Za" głosowało 59 senatorów, przeciw było 23. Od głosu wstrzymało się 3.
2023-12-08, 15:02
Senat w piątek debatował nad ustawą w sprawie finansowania zabiegów in vitro z budżetu państwa. Ustawa zakłada, że na finansowanie in vitro co roku będzie przeznaczane z budżetu minimum 500 mln złotych. Zgodnie z regulacją za realizację, wdrożenie i finansowanie programu będzie odpowiadał minister zdrowia. Projekt ustawy został wniesiony do Sejmu jako obywateli. Ustawa trafi teraz do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego.
"Ochrona życia ludzkiego"
Wcześniej w głosowaniu izba nie poparła wniosku grupy senatorów PiS o odrzucenie ustawy. Wniosek w tej sprawie złożyli: Michał Seweryński, Zdzisław Pupa, Marek Komorowski, Andrzej Pająk, Janina Sagatowska, Alicja Zając i Jerzy Chróścikowski.
Senator PiS Michał Seweryński podkreślał, że życie ludzkie powinno być chronione od momentu zapłodnienia. Powiedział, że ochrona ta powinna polegać między innymi na zakazie tworzenia zarodków ludzkich poza organizmem kobiety czy poddawaniu ich manipulacjom genetycznym w laboratoriach. W jego ocenie, dopuszczenie takich praktyk podważa istotę ludzkiego rodzicielstwa.
Zdaniem senatora PiS, ustawa o finansowaniu in vitro z budżetu państwa oparta jest na milczącym założeniu o dopuszczalności sprzecznych z godnością ludzką i obowiązującym w Polsce prawem manipulacji procesem prokreacji człowieka.
REKLAMA
Poparcie projektu
Poparcie dla projektu deklarują senatorowie Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Beata Małecka-Libera z KO mówiła, że jest zaskoczona wnioskiem PiS, ponieważ część polityków tej partii, w tym premier Mateusz Morawiecki, poparli w Sejmie tę ustawę.
W jej ocenie, wniosek złożony przez klub PiS pokazuje, w jaki sposób przedstawiciele PiS podchodzą do woli obywateli. Podkreśliła, że dzieje tak pomimo, że w budżecie są pieniądze na dofinansowanie in vitro. Zaznaczyła, że program ten poprawi dzietność w Polsce.
Ustawa zakłada, że za realizację, wdrożenie i finansowanie programu będzie odpowiadał minister zdrowia. Przewiduje, że na finansowanie in vitro ma być przekazywanych każdego roku z budżetu państwa co najmniej 500 milionów złotych.
ZOBACZ TAKŻE:
REKLAMA
IAR/jb
REKLAMA