Kard. Ryś o zachowaniu Brauna: jest mi wstyd, przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce

Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem kardynał Grzegorz Ryś wydał oświadczenie w związku z wydarzeniem w Sejmie. Poseł Konfederacji Grzegorz Braun za pomocą gaśnicy zgasił zapalone w holu sejmowym światła chanukowe.

2023-12-12, 18:05

Kard. Ryś o zachowaniu Brauna: jest mi wstyd, przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce
Skandal w Sejmie. Kard. Ryś: jest mi wstyd, przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce. Foto: PAP/Marcin Obara

"Poseł Grzegorz Braun gasząc świece chanukowe i oświadczając, że nie jest mu wstyd za to, co zrobił, oświadczam, że jest mi wstyd i przepraszam całą społeczność Żydów w Polsce" - napisał w oświadczeniu kardynał Grzegorz Ryś.

Ambasador Izraela w Polsce o czynie Brauna: wstyd

Ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne potępił czyn posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który gaśnicą zgasił świece chanukowe znajdujące się na korytarzu Sejmu. We wpisach zamieszczonych na portalu X po hebrajsku i angielsku izraelsku ambasador podkreślił, że postępowanie posła Konfederacji to wstyd.

"Poseł polskiego parlamentu ze skrajnej prawicy właśnie brutalnie zgasił menorę, którą zapaliliśmy w parlamencie. Kilka minut wcześniej odbyła się tam emocjonująca ceremonia" - napisał Jakow Liwne.

Przerwane obrady Sejmu

Z powodu incydentu korytarze Sejmu zostały zasnute proszkiem z gaśnicy, której użył poseł Braun. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął decyzje o wykluczeniu z udziału w posiedzeniu Sejmu posła Brauna w związku z uniemożliwieniem prowadzenia obrad. Obrady zostały przerwane.

REKLAMA

- Na podstawie art. 175 ust. 5 podejmuję decyzję o wykluczeniu pana z posiedzenia Sejmu. Zgodnie z regulaminem Sejmu proszę opuścić salę posiedzeń - zwrócił się do Brauna marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który poinformował, że wobec posła Konfederacji zostanie skierowany wniosek do prokuratury w związku z zakłóceniem przez niego obrzędu religijnego na terenie Kancelarii Sejmu.

Święto Chanuki upamiętnia dzieje zapisane w I i II Księdze Machabejskiej, która mówi o wojnie wyzwoleńczej w 164 r. p.n.e.

Czytaj także:

IAR, PAP/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej