Procedowanie paktu migracyjnego. Goście "Śniadania w Trójce" mocno podzieleni: "szaleńczy pomysł" vs. "to wstępny etap"
Politycy, goście Programu 3 Polskiego Radia, są podzieleni w ocenie unijnego paktu migracyjnego. W tym tygodniu negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i krajów unijnych osiągnęli porozumienie ws. głównych założeń paktu.
2023-12-23, 11:22
Krytycznie ocenił go Jarosław Sellin z PiS. Jak mówił, nie może być zgody na "szaleńczy pomysł", jakim byłoby "dzielenie się błędami w polityce migracyjnej z krajami, które tych błędów nie popełniły", czyli przymusowe relokowanie migrantów. Wskazywał przy tym, że w październikowym referendum, choć niewiążącym, 11 milionów Polaków opowiedziało się przeciwko takim rozwiązaniom.
Projekt paktu
Marek Sawicki z PSL uspokajał i wskazywał, że projekt paktu jest dopiero na wstępnym etapie. Jak mówił, rząd na pewno nie zgodzi się na bezwarunkową relokację jakichkolwiek migrantów. Podkreślił przy tym, że istotne znaczenie ma też szczelność granic unijnych, stąd powołanie komisji śledczej do spraw tzw. afery wizowej.
Jak zapowiedział w Programie 3 Polskiego Radia senator PO Grzegorz Schetyna, rząd kierowany przez Donalda Tuska będzie dążył do zmian w pakcie migracyjnym. Zapowiedział, że ta kwestia z pewnością powróci w rozmowach na Radzie Europejskiej. Grzegorz Schetyna podkreślił, że Polska dąży do wpisania w mechanizm solidarnościowy zaangażowania naszego kraju w pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Pakt migracyjny przewiduje, że rocznie do unijnych krajów będzie relokowanych 30 tysięcy migrantów. Są też zapisy o szybszym rozpatrywaniu wniosków o azyl, o szybszym odsyłaniu osób, którym międzynarodowa ochrona się nie należy i lepszej identyfikacji migrantów na granicach.
REKLAMA
By pakt wszedł w życie i zaczął obowiązywać, te uzgodnienia muszą jeszcze zatwierdzić państwa członkowskie i europosłowie na sesji plenarnej co zapewne nastąpi w styczniu lub lutym.
Posłuchaj
Posłuchaj
dz/IAR
REKLAMA