Jak kiedyś wyglądała Wigilia? Poznaj zwyczaje dawnej Polski
Biały obrus, a pod nim sianko - te tradycje wigilijne do dziś są obecne w polskich domach. Jak jednak było w dawnej Polsce?
2023-12-24, 02:57
Jak powiedziała Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, w świątecznej izbie nie mogło w dawnych czasach zabraknąć także innych symbolicznych elementów.
- Były narzędzia żelazne pod stołem, znoszone od rana przez gospodarza domu, bo te narzędzia żelazne gwarantowały powodzenie w roku przyszłym. W niektórych regionach Polski nawet nogi od stołu spinano żelaznym łańcuchem - wyjaśniła ekspertka Instytutu.
Tradycje wigilijne w dawnej Polsce. Snopy siana w rogach izby
W celu zagwarantowania sobie powodzenia i urodzaju w kolejnym roku słomę rozrzucano na podłodze, a w czterech rogach izby ustawiano snopy siana. Na wigilijnym stole królowały potrawy postne, przy czym rzadko w chłopskich domach jadano ryby. Te gościły głównie na bogatych dworach.
Posłuchaj
- Głównie wtedy to były grzyby, to była kapusta z grzybami, to był chleb pieczony specjalnie na Wigilię. Jeżeli mówimy o czasach dawniejszych, wieku XIX, to chleb nie był tak powszechny, jak teraz, bo na co dzień jadano podpłomyki - powiedziała Elżbieta Osińska-Kassa.
REKLAMA
- Podłaźniczka i inne ozdoby choinkowe. Zobacz infografikę
- Dania wigilijne w dawnej Polsce. Karp, barszcz i... ślimaki
- Komu zawdzięczamy pierwszą szopkę bożonarodzeniową?
- Mikołaj. Święty nie tylko od prezentów
Po przygotowaniach do uroczystej wieczerzy i rodzinnym wyjściu na pasterkę następował odpoczynek pierwszego dnia świąt. Spędzano go w domach, w gronie najbliższych, spożywając przygotowane wcześniej świąteczne potrawy. Tego dnia nie wolno było gotować i sprzątać, a nawet nie rozpalano ognia pod kuchnią.
IAR/pb
REKLAMA