Ponad 800 Orszaków Trzech Króli na 800-lecie szopek bożonarodzeniowych i jasełek. Wydarzenia w całej Polsce
W uroczystość Objawienia Pańskiego, która tradycyjnie nazywana jest świętem Trzech Króli, ulicami polskich miejscowości przejdą radosne pochody - Orszaki Trzech Króli. Inicjatywa ulicznych jasełek gromadzi wszystkich, którzy chcą wspólnie świętować ten dzień, a orszaki organizowane są przez parafie, władze miejskie i lokalne stowarzyszenia.
2024-01-06, 06:30
- Chcemy przypomnieć, że 2000 lat temu narodził się Zbawiciel, który przyszedł na ten świat dla wszystkich - mówi Piotr Giertych, przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli, która zorganizowała pierwszy Orszak Trzech Króli na ulicach Warszawy w 2009 r.
Twórcy wydarzenia zaznaczają, że ewangeliczne orędzie, będące podstawą świętowania 6 stycznia, to zaproszenie dla każdego, by przyłączyć się do dzielenia radością tego dnia. Dodatkową okazją jest rocznica 800 lat od pierwszych jasełek i bożonarodzeniowej szopki. Te przygotował na Boże Narodzenie w 1223 r. święty Franciszek z Asyżu. Po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej we włoskim Greccio postanowił zorganizować żywą szopkę.
Blisko 900 pochodów
- Chcemy nawiązać do tej tradycji sprzed 800 lat. Ona była z jednej strony szopkowa, ale też jasełkowa, ponieważ Święty Franciszek prosił wiernych, by się przebrali w postacie jasełkowe, ewangeliczne i przyszli do szopki, przy której był osiołek i pokłonili się Nowonarodzonemu. A orszak to takie jasełka tylko na ulicach miast - mówi Piotr Giertych. Jak dodaje, w tym roku już został pobity rekord, ponieważ w samej Polsce zorganizowane zostaną co najmniej 873 orszaki, nie licząc wydarzeń za granicą. Dotychczas największa była liczba 872 orszaków w roku przed pandemią.
REKLAMA
Hasłem tegorocznych orszaków są słowa "W jasełkach leży". Zaczerpnięto je z powstałej w XVII wieku kolędy "Nowy rok bieży". Słowo jasełka oznacza "przedstawienia o Bożym Narodzeniu", a jego nazwa pochodzi od staropolskiego słowa "jasło" oznaczającego żłób.
W orszakową tradycję wpisane jest również wspólne kolędowanie, a śpiewanie kolęd nie tylko towarzyszy pochodom do stajenki z Nowonarodzonym Jezusem, ale często ma formę koncertu wieńczącego wydarzenie.
Posłuchaj
Bóg dla wszystkich
- Bóg jest dla wszystkich, szopka stała otworem dla pasterzy, dla królów, dla wszystkich ludzi, którzy chcieli przyjść i oddać hołd Jezusowi. Taka idea, że jesteśmy otwarci, że każdy może przyjść na orszak, przyświecała nam od samego początku. Tradycja śpiewania kolęd też jest bardzo znana i była podtrzymywana nawet w czasach komunistycznych w urzędach miejskich, w związku z czym my się nie baliśmy tego, czy ludzie przyjdą - dodaje jeden z organizatorów polskich ulicznych jasełek.
REKLAMA
- W wielu miejscach jest to największe zgromadzenie mieszkańców danej miejscowości i dzieje się tak zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach. Żaden sylwester, mecz piłkarski czy inne duże wydarzenie nie gromadzi tylu ludzi jak Orszak Trzech Króli - podkreśla Piotr Giertych.
Pokłon Jezusowi
W Warszawie w południe 6 stycznia Orszak Trzech Króli wyruszy spod Pomnika Kopernika. Na Krakowskim Przedmieściu zostanie odmówiona modlitwa Anioł Pański. O godz. 13.00 orszak dotrze na plac Zamkowy. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie pokłon monarchów Jezusowi i złożenie ewangelicznych darów. Królowie reprezentują ludy na trzech kontynentach, zaśpiewają Jezusowi kolędy z Afryki, Azji i Europy, a następnie złożą pokłon, uznając Jezusa za Króla i Zbawiciela, ofiarowując Mu mirrę - znak cierpienia i symbol proroctwa, kadzidło - znak modlitwy i symbol kapłaństwa oraz złoto - dar czystego serca i symbol królewskiej misji.
Tegoroczne Orszaki Trzech Króli, poza Polską wyruszą w USA, Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii i na Ukrainie, a także w kilku państwach w Afryce - w Rwandzie, w Demokratycznej Republice Konga, w Kamerunie i w Zambii.
Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, to jedno z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - jest przeżywane od III wieku w Kościele Wschodnim oraz IV wieku w Kościele Zachodnim. Uroczystość ta zamyka świąteczny okres Bożego Narodzenia.
REKLAMA
- Orszak Trzech Króli 2024
- Św. Helena - potężna cesarzowa Imperium Rzymskiego
- "Powrót do przeszłości zawsze jest czymś przyjemnym". Henryk Domański o orszakach Trzech Króli
Przemysław Goławski
REKLAMA