Szef MSZ: powinna zostać uwzględniona determinacja władz polskich na rzecz przeprowadzenia reform

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oświadczył, że determinacja władz polskich na rzecz przeprowadzenia reform, mających na celu przywrócenie zasady rządów prawa i porządku konstytucyjnego, powinna zostać uwzględniona przez Komisję Europejską w kontekście pełnego odblokowania funduszy unijnych dla Polski. 

2024-01-19, 14:16

Szef MSZ: powinna zostać uwzględniona determinacja władz polskich na rzecz przeprowadzenia reform
Szef MSZ: powinna zostać uwzględniona determinacja władz polskich na rzecz przeprowadzenia reform. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Szef polskiej dyplomacji spotkał się w tej sprawie z unijnym komisarzem do spraw wymiaru sprawiedliwości Didierem Reyndersem.

Jak informuje MSZ w komunikacie, Radosław Sikorski podkreślił, że Polska przywiązuje szczególną wagę do wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczących praworządności. Dodał, że ich wykonanie jest priorytetem obecnego rządu.

Na spotkaniu strony omówiły również kwestię odpowiedzialności Rosji za zbrodnie międzynarodowe popełniane przeciwko Ukrainie oraz konieczności wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do jej wsparcia i odbudowy. Minister Sikorski przypomniał niezmienne stanowisko Polski, że kluczową kwestią jest pociągnięcie przez społeczność międzynarodową do odpowiedzialności zarówno Rosji jako państwa, jak i wszystkich indywidualnych sprawców zbrodni popełnionych przez siły rosyjskie na terytorium Ukrainy, a także wyegzekwowanie od państwa agresora pokrycia kosztów odbudowy zaatakowanego przez niego kraju.

Polska praworządność

- Jestem przekonany, że Polska może w pełni przywrócić swoją pozycję państwa przestrzegającego praworządności- mówił w Warszawie Komisarz UE ds. praworządności Didier Reynders. Wyraził nadzieję, że wkrótce KE będzie mogła zatwierdzić pierwszy wniosek o środki dla Polski.

REKLAMA

Posłuchaj

Komisarz ds. sprawiedliwości: nowy polski rząd zdeterminowany by przywrócić rządy prawa (IAR) 0:14
+
Dodaj do playlisty

Unijny komisarz spotkał się m.in. z szefem MSZ Radosławem Sikorskim, ministrem ds. europejskich Adamem Szłapką, ma zaplanowane także rozmowy z przedstawicielami polskich stowarzyszeń sędziowskich "Themis" i "Iustitia", stowarzyszenia prokuratorskiego "Lex Super Omnia", Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji Batorego.

iar/pap/as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej