Nowe zasady liberalizacji handlu z Ukrainą. Minister rolnictwa: trwają ustalenia na szczeblu europejskim

- Trwają ustalenia na szczeblu europejskim ws. nowych zasad liberalizacji handlu towarami rolno-spożywczymi z Ukrainą - powiedział w piątek minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, podczas otwarcia polskiego stoiska na międzynarodowych targach "Zielony Tydzień" w Berlinie.

2024-01-19, 20:56

Nowe zasady liberalizacji handlu z Ukrainą. Minister rolnictwa: trwają ustalenia na szczeblu europejskim
Minister rolnictwa: trwają ustalenia na szczeblu europejskim ws. nowych zasad liberalizacji handlu z Ukrainą. Foto: Shutterstock/Octa corp

Jak napisano w komunikacie, polskie stoisko odwiedził w piątek minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Cem Özdemir, któremu towarzyszyli: burmistrz Berlina Kai Wegner, przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Joachim Rukwied, przewodniczący Federalnego Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Spożywczego Christian von Boetticher, a także dyrektor zarządzający Messe Berlin GmbH Mario Tobias.

- Silna Polska jest potrzebna Europie. Liczę na ożywienie współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego - powiedział minister wyżywienia i rolnictwa RFN, przyjmując od polskiego szefa resortu rolnictwa Czesława Siekierskiego kosz z polskimi produktami. Polski minister - jak wskazano w komunikacie MRiRW - podziękował za wizytę i wyraził poparcie dla ożywienia współpracy między państwami w ramach Trójkąta Weimarskiego, a także nadzieję na dobrą współpracę w UE w celu wypracowania rozwiązań wspierających rolników.

"Powinna trafiać do regionów zagrożonych głodem"

Siekierski nawiązał także do największego obecnie wyzwania polskiego i europejskiego rolnictwa, czyli napływu ukraińskich produktów rolno-spożywczych na europejskie rynki. - Trwają ustalenia na szczeblu europejskim ws. nowych zasad liberalizacji handlu towarami rolno-spożywczymi z Ukrainą. Chcemy, żeby wprowadzone zostały rozwiązania, które nie będą obciążały kosztami unijnych rolników. Dlatego rozmawiamy dziś na ten temat z ministrami ds. rolnictwa Niemiec i Ukrainy, będziemy też omawiać ten problem w gronie pozostałych europejskich ministrów ds. rolnictwa we wtorek - poinformował minister, wskazując, że ukraińska żywność powinna trafiać przede wszystkim w regiony świata zagrożone głodem.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, szef resortu rolnictwa zapowiedział, że regulacje, które mają obowiązywać od czerwca 2024 r., będą monitorowały i regulowały napływ ukraińskich produktów rolno-spożywczych na rynki unijne. Zaznaczył też, że potrzebne są działania wspierające rolnictwo i poprawę konkurencyjności żywności europejskiej.

REKLAMA

Minister Siekierski - jak napisano - nawiązał także do rozpoczętego procesu negocjacji Ukrainy ws. członkostwa w Unii Europejskiej. - Popieramy ten proces, tym bardziej, że będzie on dyktował Ukrainie określone warunki, które będzie musiała spełnić – w zakresie standardów produkcji i jakości żywności, które obowiązują w UE - zaznaczył minister. Dodano, że minister poruszył także kwestię wymagań UE w zakresie ekologii i ich wpływu na koszty produkcji rolniczej. - Potrzebne są bardziej racjonalne rozwiązania niż te obecnie proponowane. Podkreślę, że rolnicy zawsze dbali o środowisko - jakość gleby, czystość wód i dobrostan zwierząt. Nie można narzucać im rozwiązań, które są dla nich zbyt dużym kosztem - podkreślił szef resortu.

W komunikacie poinformowano, że na polskim stoisku odbywają się pokazy kulinarne i degustacje prowadzone przez polskich szefów kuchni, które przybliżają gościom targów smaki polskiej kuchni, jak również polską tradycję i kulturę kulinarną. W pierwszy weekend targowy na polskim stoisku narodowym obecne będą również przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) Szaflary z woj. małopolskiego, które zwyciężyły w finale VIII edycji konkursu kulinarnego dla KGW "Bitwa Regionów". Członkinie zwycięskiego zespołu KGW przygotują i zaprezentują w trakcie pokazu kulinarnego tradycyjne polskie dania regionalne. Polska jest reprezentowana na targach również przez urzędy marszałkowskie województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego ze stoiskami znajdującymi się w bezpośrednim sąsiedztwie stoiska narodowego.

Targi Rolno-Spożywcze "Zielony Tydzień" (Grüne Woche) to międzynarodowe wydarzenie, którego tradycja sięga roku 1926. Producenci z całego świata prezentują tu żywność (zwłaszcza produkty organiczne i regionalne), zaopatrzenie dla rolnictwa, leśnictwa i ogrodnictwa, zwierzęta, sprzęt kuchenny i wyposażenie ogrodów. Istotną rolę odgrywa także oferta targów związana z rozwojem obszarów wiejskich.

Czytaj także:

PAP/bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej