Spotkanie prezydenta z ministrem obrony. Szef BBN zdradził, o czym rozmawiali
Prezydent Andrzej Duda spotkał się z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Politycy omówili zagadnienia najważniejsze dla bezpieczeństwa państwa. Po spotkaniu szef BBN Jacek Siewiera wyjaśnił, że rozmowy dotyczyły m.in. modernizacji sił zbrojnych, ale także prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej dot. reformy kierowania Wojskiem Polskim.
2024-01-26, 15:43
Spotkanie prezydenta z ministrem obrony odbyło się w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jak wyjaśnił jego szef Jacek Siewiera, rozmowy dotyczyły między innymi sprawy dalszej modernizacji wojska, kwestii sojuszniczej współpracy z NATO, a także konieczności obsadzenia dwóch dowództw: generalnego oraz dowództwa WOT.
Prezydencka ustawa o reformie kierowania wojskiem
Jednym z tematów rozmów była także kwestia inicjatywy ustawodawczej prezydenta ws. reformy w polskim wojsku i współpracy przy formułowaniu tej inicjatywy z nową administracją, z nowym ministrem obrony, wicepremierem. Chodzi o prezydencki projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa w tym reformującej system kierowania i dowodzenia.
- Pewne wnioski już zostały uwzględnione w projekcie ustawy, który zostanie wniesiony do laski marszałkowskiej - powiedział Jacek Siewiera. Dodał, że "na pozostałe uzgodnienia będziemy w trybie roboczym czekali ze strony zarówno Sztabu Generalnego, jak i ministerstwa obrony narodowej, w możliwie krótkim horyzoncie czasowym, tak by tego procesu nie przedłużać".
"Ważna jest współpraca prezydenta i szefostwa MON"
Po naradzie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera powiedział, że w sytuacji wojny za naszą wschodnią granicą, ważne jest, aby prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych oraz szefostwo resortu obrony prowadzili szeroką współpracę.
REKLAMA
Posłuchaj
Reforma Systemu i Kierowania w polskim wojsku to jedna z propozycji zawartych w projekcie ustawy przygotowanym przez prezydenta Dudę pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu. Projekt przewiduje m.in. powołanie Dowództwa Sił Połączonych w miejsce Dowództwa Generalnego i Dowództwa Operacyjnego. Projekt dotyczy także kierowania bezpieczeństwem państwa - przewiduje np. włączenie marszałków Sejmu i Senatu w system kierowania obroną kraju.
Finansowanie obronności i modernizacja wojska
Prezydencki minister przekazał, że wśród zagadnień omówionych w trakcie spotkania znalazła się również kwestia tegorocznego budżetu i nakładów na obronność.
Posłuchaj
W tym roku na obronność z budżetu centralnego przewidziano około stu miliardów złotych. Z tych pieniędzy będą m.in. kontynuowane zakupy nowoczesnego sprzętu, w tym realizacja zobowiązań już podpisanych przez poprzedni rząd. Mowa o umowach długoterminowych na dostawy na przykład południowokoreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9 czy na finalizację kontraktu z USA na zakup samolotów piątej generacji F-35.
- Węgry zatwierdzą członkostwo Szwecji? Szef NATO podał termin
- Wojsko Polskie. Więcej żołnierzy aktywnej i pasywnej rezerwy
IAR/PAP/jmo
REKLAMA