Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Danii. Sikorski: pomoc Ukrainie pozostaje najwyższym priorytetem

Zacieśnianie współpracy w dziedzinie gospodarczej, energetyki oraz wsparcie dla walczącej z Rosją Ukrainy to najważniejsze cele polityki Polski i Danii - mówili po spotkaniu ministrowie Radosław Sikorski i Lars Lokke Rasmussen. Minister spraw zagranicznych gościł duńskiego ministra, jego wizyta przebiega równolegle do wizyty duńskiego króla Fryderyka X, który przebywa z trzydniową wizytą w Polsce.

2024-01-31, 20:20

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Danii. Sikorski: pomoc Ukrainie pozostaje najwyższym priorytetem
Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Dani - Radosława Sikorskiego i Larsa Lokke Rasmussena - odbyło się w środę w Warszawie . Foto: X/MSZ_RP

Radosław Sikorski podkreślił, że Dania to "solidny i cenny partner Polski". - Łączy nas zbieżność poglądów w obszarze polityki wschodniej, bezpieczeństwa, strategiczna współpraca w energetyce - mam tu oczywiście na myśli gazociąg Baltic Pipe, ale też realizowane wspólne projekty offshore na Bałtyku, znaczące perspektywy zacieśnienia współpracy w technologii wodorowej - wskazał. Jak poinformował, rozmowy z duńskim ministrem dotyczyły polityki wschodniej, bezpieczeństwa, w tym także energetycznego.

Nowy rozdział w relacjach polsko-duńskich

Szef MSZ dodał, że ukończenie budowy gazociągu Baltic Pipe to rozpoczęcie "nowego rozdziału w relacjach" polsko-duńskich. Sikorski przypomniał, że Dania jest również zaangażowana w bezpieczeństwo w regionie Morza Bałtyckiego - w ramach NATO jest jednym z państw ramowych Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, a także uczestniczy w obecności NATO w krajach bałtyckich.

- Atak Rosji na Ukrainę destabilizuje środowisko międzynarodowe. Niestety, wojna się nie kończy. Sankcje wobec Rosji zaczynają działać, zauważamy jednak rosnącą militaryzację gospodarki rosyjskiej, a także reorientację jej handlu na kierunek chiński i próby Moskwy obchodzenia naszych sankcji. Kolejnym koniecznym zadaniem jest wobec tego wprowadzenie środków ograniczających wobec rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, także firm z krajów trzecich, które ułatwiają omijanie sankcji - zaznaczył minister.

Posłuchaj

Minister Radosław Sikorski powiedział, że rozmowy z duńskim ministrem dotyczyły polityki wschodniej, bezpieczeństwa, w tym także energetycznego (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 - Zgodziliśmy się z panem ministrem, że pomoc Ukrainie pozostaje najwyższym priorytetem. Putin musi tę wojnę przegrać, a my powinniśmy długofalowo i wszechstronnie wspierać ukraińskie siły zbrojne - podkreślił Sikorski. Szef MSZ wyraził także uznanie dla decyzji Danii o wsparciu Ukrainy w postaci przekazania myśliwców F-16 oraz pomocy finansowej.

REKLAMA

Sikorski przekazał również, że według ostatnich danych obroty handlowe z Danią osiągnęły wartość 10 mld euro, a Dania jest dla Polski 17. partnerem eksportowym i 23. importowym. Dodał, że w Polsce działa 700 firm z udziałem duńskiego kapitału.

Posłuchaj

Radosław Sikorski podczas konferencji prasowej mówił, że Dania to ważny partner Polski (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Znak szczególnych relacji

Lars Løkke Rasmussen, szef duńskiego MSZ, zaznaczył, że król Fryderyk X przybył do Polski ze swoją pierwszą od objęcia tronu wizytą zagraniczną. - To jest znak szczególnych relacji między naszymi krajami, które rozwijają się w ciągu ostatnich dekad - stwierdził, wskazując na rosnącą wymianę handlową między Polską i Danią.

Szef duńskiego MSZ powiedział, że dla jego kraju Polska jest 9. co do wielkości rynkiem eksportowym. - Dzisiejsze rozmowy dowiodły bliskiej więzi pomiędzy naszymi krajami, bliższych i mocniejszych niż kiedykolwiek. Polska jest cennym partnerem dla Danii w wielu obszarach - kwestie unijne, NATO; jesteśmy bliskimi sojusznikami, a także sąsiadami. Mamy wspólną granicę na Bałtyku i, w związku z tym, wiele wspólnych interesów - wskazał.

Jak podkreślił, Polska odgrywa kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy, przypomniał też sięgający 4,7 mld euro wkład Danii w to wsparcie. - Musimy zrobić jeszcze więcej, musimy jeszcze bardziej wspierać Ukrainę. Dzisiaj potwierdziliśmy nasze zobowiązania do podtrzymywania i rozwijania naszej współpracy w kontekście Ukrainy. Polska i Dania chcą wzmacniać bezpieczeństwo w Europie, w tym poprzez współpracę w regionie Morza Bałtyckiego, będziemy pracowali, aby ten region był bezpieczny - oświadczył szef duńskiej dyplomacji.

REKLAMA

Baltic Pipe jest kamieniem milowym

Zwrócił też uwagę na bliską, dwustronną współpracę Polski i Danii w dziedzinie obrony i bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, a także w obszarze zielonej energii. Lars Løkke Rasmussen przypomniał również, że przez Baltic Pipe transportowy jest z Norwegii do Polski gaz poprzez Danię. - Baltic Pipe jest kamieniem milowym, jeśli chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego UE i zakończenie uzależnienia od rosyjskiej energii - podkreślił.

- Musimy również wzmocnić i przyśpieszyć wdrażanie energii odnawialnej, aby Europa była bardziej niezależna i aby nasz sektor energetyczny został zdekarbonizowany. Tutaj kluczową rolę odgrywa energia wiatrowa, mamy wielki potencjał, jeśli chodzi o morskie farmy wiatrowe na Bałtyku. Nie można odróżnić polityki energetycznej od polityki bezpieczeństwa - mówił szef duńskiego MSZ.

Posłuchaj

Lars Lokke Rasmussen mówił, że również Polska dla Danii jest ważnym partnerem gospodarczym i podkreślał potrzebę dalszego wspierania Ukrainy i działania na rzecz bezpieczeństwa (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Projekt odbudowy ostatniego imperium kolonialnego w Europie nie może się powieść

Dziennikarze pytali Sikorskiego m.in. o rolę Polski w przyszłym krajobrazie Europy. - Nie chcieliśmy być centrum wsparcia dla Ukrainy w tej heroicznej obronie przez rosyjską agresją, to zostało nam wszystkim narzucone przez Putina. Ale spełnimy tę rolę i będziemy ją spełniać tak długo, jak to będzie niezbędne, ponieważ projekt odbudowy ostatniego imperium kolonialnego w Europie nie może się powieść - podkreślił Sikorski.

Dodał, że Polska jest kluczowym krajem na północno-wschodniej flance zarówno NATO, jak i UE. - Jesteśmy jedynym krajem UE i NATO, które ma granicę zarówno z Rosją, jak i Ukrainą - tłumaczył szef MSZ.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/IAR/kg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej