Szef BBN: Rosja szybko się zbroi, Zachód musi odpowiedzieć

2024-02-08, 07:50

Szef BBN: Rosja szybko się zbroi, Zachód musi odpowiedzieć
Rosja szybko się zbroi, Zachód musi odpowiedzieć - uważa Jacek Siewiera. Foto: TT/Zelazna_Dywizja/MON

Rosja coraz szybciej się zbroi, Zachód musi odpowiedzieć i również rozwijać zdolności wojskowe - to opinia szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacka Siewiery. Uczestniczył on wczoraj w kwaterze głównej NATO w spotkaniu doradców odpowiedzialnych za kwestie bezpieczeństwa. O szczegółach Beata Płomecka.

Szef BBN Jacek Siewiera reprezentował Polskę na spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej w formacie narodowych doradców ds. bezpieczeństwa państw NATO. Spotkanie pod przewodnictwem Sekretarza Generalnego NATO poświęcone było omówieniu sytuacji bezpieczeństwa na wschodniej flance, wojny w Ukrainie, sytuacji w obszarze Pacyfiku i na Bliskim Wschodzie. Omówiliśmy wyzwania związane z przygotowaniami do rocznicowego Szczytu NATO w Waszyngtonie z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy - podało BBN. Obecnie prowadzone są intensywne negocjacje dotyczące postanowień szczytu.

Poruszony został temat akcesji Szwecji do NATO. Wysłano silny sygnał do strony węgierskiej w tej sprawie. Przedstawiciel Węgier nie doprecyzował daty potencjalnej ratyfikacji i ścieżki dojścia do tego etapu.

Zdaniem BBN Ukraina realizuje dziś operację strategicznej obrony i na niej powinna skupić swoje wysiłki planistyczne, mobilizacyjne czy logistyczne. Wśród przywódców istnieje świadomość konieczności dalszego wsparcia Ukrainy, a także dokonania pewnych zmian. Ukraina osiąga dziś sukcesy na Morzu Czarnym związane z wypychaniem rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, umożliwiającym prowadzenie handlu z portów w Odessie.

Posłuchaj

Szef BBN - Rosja szybko się zbroi, Zachód musi odpowiedzieć. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

BBN podał w komunikacie, że sposób postrzegania zagrożenia przez przywódców Zachodu uległ w ciągu dwóch lat wojny ogromnej zmianie. W rozmowach na marginesie spotkań przywoływane są porównania do sytuacji żelaznej kurtyny, która może czekać Europę w najbliższym czasie. Można użyć terminu "hybrydowej kurtyny" czy "kurtyny flanki wschodniej". Samoistnie dokonuje się pewna demarkacja – od zamkniętych przejść na granicy fińsko-rosyjskiej, przez plany budowy umocnień na granicach państw bałtyckich, aż po barierę na wschodniej granicy Polski.

Bezwzględnie najważniejszym zadaniem jest pobudzenie europejskich zdolności obronnych. W tej perspektywie Federacja Rosyjska intensywnie zwiększa swoje zdolności produkcyjne uzbrojenia, przywództwo polityczne Rosji nie ukrywa ambicji w zakresie mobilizacji personelu wojskowego do poziomu ponad miliona żołnierzy. W tym kontekście nadchodzące trzy lata to czas dla krajów UE i NATO, w którym muszą rozwinąć zdolności produkcyjne oraz zaprezentować gotowość i wolę do podjęcia operacji obronnej - uważa BBN.

"Dla Prezydenta Andrzeja Dudy istotne jest w jaki sposób Polska będzie rozwijała swoje zdolności produkcji amunicji różnych kalibrów, a także realizowała przedsięwzięcia zbrojeniowe dotyczące chociażby produkcji czołgów K2 w Polsce. Wysiłek, który dzisiaj obserwujemy na forum europejskim jest niewystarczający i jest to zbieżna ocena wielu państw" - podało BBN.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej