more_horiz
Wiadomości

Skandal w USA: znak Polski Walczącej wśród symboli nazistowskich. Polonia protestuje

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 05:42
Polski konsul w Nowym Jorku oraz polonijne media protestują przeciwko umieszczeniu znaku Polski Walczącej wśród symboli nazistowskich. Chodzi o ulotki o wydźwięku antyfaszystowskim, które rozdawano w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint. 
Audio
  • Chodzi o ulotki o wydźwięku antyfaszystowskim, które rozdawano w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Wpis na Instagramie, który oburzył Polonię
Wpis na Instagramie, który oburzył PolonięFoto: instagram.com

W ostatnich dniach pojawiły się tam ulotki zatytułowane "Naziści precz z Greenpointu", ostrzegające przed neofaszystami działającymi w tej dzielnicy. Ulotki zawierały listę organizacji neonazistowskich oraz znaki, jakimi się posługują. Wśród symboli nazistowskich umieszczono również powstańczą "Kotwicę" z dopiskiem, że znak ten "został zawłaszczony przez polskich i polonijnych faszystów".

Na niedopuszczalne zastawienie symboli zwrócił uwagę lokalny amerykański portal internetowy Greenpointers. Redakcja przypomniała, że znak Polski Walczącej był symbolem oporu przeciwko nazistom, a w czasach komunizmu stał się symbolem niepodległości Polski. "To symbol wielkiej dumy Polaków" - tłumaczyła redakcja amerykańskim czytelnikom. 

Konsul RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski oświadczył, że przypisywanie faszystowskich konotacji znakowi Polski Walczącej jest "manipulacyjne i fałszywe". Według konsula, mogło dojść próby zdyskredytowania tego symbolu. 

Nie wiadomo, kto był autorem ulotek, ponieważ nie były one podpisane. Redakcja polonijnego Radia Rampa zgłosiła sprawę nowojorskiej policji.

dcz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak