Human Right Watch: kraje Zachodu przestały walczyć o prawa człowieka

2019-01-18, 07:55

Human Right Watch: kraje Zachodu przestały walczyć o prawa człowieka
Rio de Janeiro. Protesty przeciwko polityce Jaira Bolsonaro . Foto: Shutterstock

Władze krajów Zachodu coraz mniej czasu poświęcają na walkę o prawa człowieka. Równocześnie, na całym świecie społeczeństwa coraz odważniej sprzeciwiają się zapędom autorytarnym swoich władz. Takie informacje przynosi przedstawiony dzisiaj doroczny raport Human Rights Watch.

Posłuchaj

Władze krajów Zachodu coraz mniej czasu poświęcają na walkę o prawa człowieka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W liczącym niemal 700 stron raporcie jego autorzy przedstawiają sytuację praw człowieka w ponad stu krajach na świecie. Human Rights Watch twierdzi, że o ile nie zmienia się liczba krajów, których władze są autokratami albo wykazują takie tendencje, to na świecie rośnie sprzeciw wobec łamania praw człowieka.

- Nie ma wątpliwości, że autorytaryzm ma się dobrze, czego najnowszym przykładem jest prezydent Brazylii Bolsonaro. Dołączył on do grona ludzi takich jak Erdogan, Sisi, Duterte, Orban, Putin, Xi Jinping, Putin i Trump. Ale to, co było w ubiegłym roku imponujące, to opór społeczny. Jego większa część doszła do skutku na forum ONZ, mimo, że wielcy zachodni gracze byli na tym forum prawie nieobecni - mówi szef Human Rights Watch Kenneth Roth.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że wielu polityków Zachodu jest tak zajętych wewnętrznymi sporami, że nie zajmują się już obroną praw człowieka. Jako przykłady podają amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa i jego spory z demokratami oraz niemiecką kanclerz Angelę Merkel, która musi zmierzyć się z rosnącą w Niemczech popularnością skrajnie prawicowej partii AFD.

W sekcji dotyczącej Polski autorzy raportu piszą o ustawie o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie w lipcu i według której część sędziów przeszła w stan spoczynku. Raport przypomina spór o ustawę między polskimi władzami a Brukselą. Ostatecznie, ustawa została znowelizowana w listopadzie, a sędziowie przywróceni do pracy. Raport Human Rights Watch przypomina też sprawę nowelizacji ustawy o IPN.

Jako pozytywne przykłady walki o prawa człowieka Human Rights Watch podaje w raporcie Holandię, Belgię, Luksemburg, Irlandię i Kanadę.

tjak

Polecane

Wróć do strony głównej