X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abp Wojciech Polak: papież prowokował młodzież na ŚDM do głośnych odpowiedzi

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 11:44
- Młodzi ludzie wrócą do Polski umocnieni doświadczeniem wiary, przemienieni łaską spotkania z drugim człowiekiem, a także z Chrystusem. Owoce Światowych Dni Młodzieży będą wypisane na twarzach i w modlitwach młodych – powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak. Podkreślił, że "papież, nie mówił pnad głowami młodych, zadawał pytania, prowokował ich do głośnych odpowiedzi". 
Papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży
Papież Franciszek podczas Światowych Dni MłodzieżyFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Zdaniem abp Wojciecha Polaka, który przez cały czas trwania ŚDM towarzyszył młodzieży z Polski przebywającej w Panamie, polscy pielgrzymi byli poruszeni niezwykle gościnnym przyjęciem, jakie zgotowali im Panamczycy.

Papież pobudzał młodych do refleksji 

- Młodzi mówili także o tym, że treści kierowane do nich przez papieża głęboko ich poruszają. To są treści, którymi żyją, które mocno do nich przemawiają. Papież nie mówił ponad ich głowami. Często odchodził od wcześniej przygotowanego tekstu, zadawał pytania, prowokował ich do głośnych odpowiedzi. W ten sposób papież Franciszek pobudzał młodych do refleksji – ocenił.

Według abp. Polaka, ze spotkania w Panamie wyłonił się obraz młodych "zmagających się z wieloma trudnościami".

- Podczas jednego ze spotkań papież powiedział, że bardzo często to my, dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za kryzysy, z którymi borykają się młodzi ludzie. Dzieje się tak wtedy, gdy pozostawiamy młodych bez pracy, bez edukacji, bez wspólnoty i bez rodziny. Takie życie bez korzeni – te cztery "bez" – zabijają. To one powodują, że młodzież zatraca to, co jest dla niej najistotniejsze, co później wyraża się nie tylko w odchodzeniu od praktyk religijnych i od wiary, ale w ogóle w przeżywaniu życia i utracie nadziei – powiedział abp Polak.

Zdaniem prymasa, obraz młodych, jaki wyłonił się z tego spotkania, "zmusza do pełnej troski nie tylko w wymiarze przekazywania wiary i miłości do Jezusa, ale we wszystkich wymiarach życia – troski o wychowanie, rodzinę, pracę i wspólnotę".

Lednica będzie "echem Panamy"

Abp Polak podkreślił, że Kościół w Polsce zamierza zorganizować spotkania będące kontynuacją ducha ŚDM.

- Jednym z ważniejszych będzie spotkanie młodych na Lednicy, które jest przygotowywane jako swego rodzaju echo Panamy – kontynuacja treści, które przeżywaliśmy wspólnie z Ojcem Świętym – stwierdził.

Przypomniał, że niedawno ogłoszone hasło tegorocznej Lednicy ("Wiesz, że cię kocham" - przyp. red.) również koresponduje z tym, o czym mówił papież. - Ojciec Święty w czasie wieczornego spotkania mówił nam, że tylko to, co się kocha, może zostać ocalone, że to, co się miłuje, może zostać zbawione. Taka jest rzeczywistość Jezusa, który odkupił nas dlatego, że nas kocha – wyjaśnił abp Polak. Dodał, że w duchu Panamy zostanie zorganizowane także wiele lokalnych spotkań krajowego duszpasterstwa młodzieży.

- Niewątpliwie także przyszłe forum młodzieżowe w Polsce będzie czerpało z bogactwa tych spotkań, które przeżyliśmy w Panamie – mówił prymas Polski.

"Razem pomimo różnic" 

Odnosząc się do problemu obecności języka nienawiści w polskiej debacie publicznej, abp Polak zaznaczył, że w jednym ze swoich wystąpień papież Franciszek "wzywał do budowania kultury spotkania".

- Papież mówił, że ta kultura spotkania nie może nikogo wykluczać, że jej fundamentem jest akceptacja siebie nawzajem pomimo dzielących nas różnic. Że pomimo tych różnic opinii i poglądów ciągle musimy pamiętać, że żyjemy w jednym społeczeństwie, w jednym kraju, na jednym globie – podkreślił.

Zdaniem prymasa, obraz jedności nakreślony przez papieża "nie jest utopijny". - Kultura spotkania nie jest tworem wirtualnym, nie odbywa się w świecie nierzeczywistym, ale w świecie konkretnym, między konkretnymi osobami. Dlatego, akceptując różnice, nie niwelując ich, musimy dążyć do jedności – zastrzegł.

Dodał, że w tym kontekście wciąż aktualne pozostają słowa wypowiedziane przez papieża Franciszka podczas ŚDM w Krakowie w 2016 r., że "Polacy osiągnęli tak wiele, tak wiele trudności potrafili przezwyciężyć wtedy, kiedy byli jedno". - To wezwanie, by być razem pomimo różnic – ocenił abp Polak.

pm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież Franciszek po Światowych Dniach Młodzieży w Panamie odwiedzi Zjednoczone Emiraty Arabskie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 15:23
- Papież Franciszek pojedzie w lutym do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na Międzynarodowe Spotkanie Międzyreligijne na temat Braterstwa Międzyludzkiego - poinformował w czwartek rzecznik Stolicy Apostolskiej Greg Burke. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Grzegorz Kurp: dla uczestników ŚDM kluczowe jest poczucie wspólnoty i jedności

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2019 14:18
- Przemówienia papieża w Panamie były w duchu Franciszkowym. Każdy kto ich słuchał nie miał wątpliwości z odróżnieniem autora - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ks. Grzegorz Kurp, pallotyn i filozof.
rozwiń zwiń