X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Otwarta droga do zmian w dyrektywie gazowej szansą na utrudnienie budowy Nord Stream 2?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 08:41
Jest zielone światło krajów Unii Europejskiej dla dalszych prac nad przepisami, które w założeniu mają utrudnić powstanie gazociągu Nord Stream 2. – Można to uznać za sukces, gdyż przez dwie poprzednie prezydencje temat ten był zamknięty – powiedział Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • 10.02.19 Szymon Kardaś: „Pozostawienie kwestii Nord Stream 2 ustaleniom niemiecko-rosyjskim (…) mogłoby budzić pewne wątpliwości”.
Proces układania rur gazociągu Nord Stream 2 na dnie Bałtyku
Proces układania rur gazociągu Nord Stream 2 na dnie BałtykuFoto: Leonid Eremeychuk / Shutterstock.com

Unijni politycy rozważają objęcie gazociągu prowadzonego po dnie Bałtyku znowelizowanymi przepisami dyrektywy gazowej. Po ewentualnym wprowadzeniu zmian, miałaby ona zagwarantować, że wszystkie gazociągi na terenie Unii będą objęte pakietem energetycznym. Gdyby te przepisy dotknęły drugą nitkę Nord Stream, spowodowałoby to wzrost kosztów tej inwestycji.

W piątek stanowisko do negocjacji uzgodnili ambasadorowie krajów członkowskich, co pozwala rozpocząć rozmowy z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu przepisów. Szymon Kardaś dodał, że mozliwość przeprowadzenia zmian w dyrektywie gazowej wiąże się z objęciem prezydencji w Unii Europejskiej przez Rumunię.

– W ciągu całego roku 2018 mieliśmy do czynienia z zamrożeniem prac legislacyjnych. Austriacy, którzy przewodzili Wspólnocie do końca ubiegłego roku, zgłosili skandaliczny projekt, który uniemożliwiał objęcie reżimem prawnym, dotyczącym unijnych regulacji energetycznych, tego typu infrastruktury, jak Nord Stream 2. Mało tego, zakładał on wyłączenia, które można byłoby przyznawać pierwszej nitce gazociągu. Prezydencja rumuńska jest wobec tego dobrą wiadomością – podkreślił ekspert.

Michał Potocki z "Dziennika Gazety Prawnej" wskazał, że dodatkowe znaczenie dla dalszego powstawania Nord Stream 2 może mieć zaangażowanie się w sprawę Stanów Zjednoczonych. – Przede wszystkim znaczenie mogłyby mieć sankcje gospodarcze, które np. zakazywałyby amerykańskim firmom robienia interesów ze spółkami powiązanymi z budową gazociągu. Kluczowa jest w tym przypadku wola polityczna Waszyngtonu, by wykorzystać "bombę atomową" w postaci sankcji – zaznaczył publicysta.

Ponadto w audycji Szymon Kardaś i Michał Potocki rozmawiali o przyszłości traktatu INF, który dotyczył zakazu rozmieszczania i testowania rakiet krótkiego i średniego zasięgu, a także o zbliżających się wyborach prezydenckich na Ukrainie.

Magazyn "7 Dni Wschód" prowadził Bogumił Husejnow.

Polskie Radio 24/db

------------------------------------

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 8.06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rosja uniezależniona od Unii i jednocześnie uzależniająca od swojego gazu

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2019 21:15
W najnowszej odsłonie magazynu "Spojrzenie na Wschód" rozmowa o tym, jak Rosja uniezależniając się od tranzytu przez Unię Europejską, jednocześnie robi wszystko, by uzależnić od swojego gazu państwa członkowskie. Jak długo w tych działaniach będą pomagali jej Niemcy? – W niektórych kręgach niemieckiej polityki istnieje poczucie, że historyczną powinnością jest dogadywanie się z Rosją – powiedziała dr Agnieszka Łada z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Bejda: Niemcy nie mają zahamowań i nie widzą przeciwwskazań w budowie Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 09:21
– Przykładem nastawienia Niemców do wspólnych projektów z Rosją jest były kanclerz Gerhard Schröder. Gdy przestał pełnić swój urząd, to zasiadł w wysokich władzach Gazpromu – powiedział Paweł Bejda, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. W Polskim Radiu 24 rozmowa o zagrożeniach płynących ze strony inwestycji Nord Steram 2 i stosunku do tego projektu państw europejskich.
rozwiń zwiń