Publicysta Jerzy Haszczyński: jesteśmy świadkami "domykania" Europy

Rosja zastosowała znaną taktykę podkupywania ludzi, którzy mogą wywołać zamieszanie i wyprowadzić na ulicę tłumy. Nagłośniły to greckie media, za niewielkie sumy udawało się zorganizować dziesiątki tysięcy protestujących ludzi – mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Haszczyński (Rzeczpospolita). Ponadto w audycji komentarz dr Szymona Kardasia (Ośrodek Studiów Wschodnich) oraz Michała Potockiego (Dziennik Gazeta Prawna) do sporu wokół gazociągu Nord Stream 2 i wycofania się Rosji z porozumienia INF.

2019-02-11, 13:35

Publicysta Jerzy Haszczyński: jesteśmy świadkami "domykania" Europy

Posłuchaj

10.02.19 Jerzy Chaszczyński (Rzeczpospolita)
+
Dodaj do playlisty

Ambasadorowie 29 państw NATO podpisali w środę w Brukseli protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu zawartemu przez ten kraj z Grecją, które zakończyło wieloletni spór o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki.

Konieczna będzie jeszcze ratyfikacja rozszerzenia Sojuszu przez parlamenty krajów członkowskich. Źródła w Sojuszu informowały w grudniu, że przyjęcie Macedonii byłoby możliwe wiosną 2020 r.

Szef NATO Jens Stoltenberg podpisanie protokołu nazwał historycznym momentem. Podczas uroczystości powiedział, że władze Grecji i Macedonii Północnej wykazały wielką odwagę, zawierając porozumienie w sprawie zmiany nazwy tej byłej jugosłowiańskiej republiki. "Ateny i Skopje wniosły istotny wkład w budowę bezpieczeństwa i stabilności w regionie" - ocenił szef Sojuszu.

Publicysta Jerzy Haszczyński przypomniał, że po rozpadzie Jugosławii nie było jasne, że nowo powstała wówczas Macedonia będzie chciała aspirować do dziedzictwa helleńskiego. – Grecja, która była już osadzona w tradycjach zachodnich, przystąpiła nagle do bojkotu Macedonii blokując jej wszelkie działania ze względu na nazwę kraju. Dzisiaj jesteśmy świadkami narodzin Macedonii Północnej. Kompromis uzyskano ciężką pracą. Do końca, zwłaszcza w parlamencie greckim, nie było wiadomo, czy przeciwnikom nie uda się tego procesu powstrzymać. To jest wielki sukces premierów i dyplomacji obu krajów. Premier Grecji Aleksis Tsipras był populistyczny i roszczeniowy w sprawach gospodarczych, natomiast w kwestiach geopolitycznych okazał się człowiekiem bardzo zdeterminowanym do osiągnięcia sukcesu bardzo ważnego dla bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie Bałkanów. Dochodzi do swego rodzaju domykania Europy jako jednego organizmu. Inne kraje Bałkanów stoją przed podobną szansą - podkreślił publicysta w Polskim Radiu 24.

REKLAMA

Więcej w zapisie audycji.

Rozmawiał Michał Żakowski.

PR24/ka

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 10.02.2019

Godzina emisji: 21:06

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej