more_horiz
Wiadomości

"Niezawisimaja Gazieta" krytycznie o perspektywach realizacji celów konferencji bliskowschodniej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 10:21
Rosyjska "Niezawisimaja Gazieta" (NG) krytycznie ocenia perspektywy realizacji celów wytyczonych na ubiegłotygodniowej konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Zdaniem dziennika forum zakończyło się "lekcjami do odrobienia", których termin wykonania jest nieznany.
Konferencja bliskowschodnia w Warszawie: Mike Pence, Georgette Mosbacher, Keith Kellogg, Bartosz Cichocki, Mateusz Morawiecki, Joachim Brudziński i Jerzy Kwieciński
Konferencja bliskowschodnia w Warszawie: Mike Pence, Georgette Mosbacher, Keith Kellogg, Bartosz Cichocki, Mateusz Morawiecki, Joachim Brudziński i Jerzy Kwieciński Foto: PAP/Piotr Nowak

Według gazety "na agendzie było wiele kwestii: od konfliktów regionalnych i sytuacji humanitarnej do terroryzmu i bezpieczeństwa regionalnego. Jednak od konstatacji faktów do rozwiązania problemów dystans jest ogromny".

javad 1200.jpg
Szef MSZ Iranu krytykuje konferencję bliskowschodnią. "Obsesja ze strony USA"

Dziennik podkreśla, że "za najbardziej znaczące wydarzenie na konferencji uważano prezentację planu rozwiązania konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyną", przygotowywanego przez doradcę prezydenta USA Donalda Trumpa, Jareda Kushnera. Jednak "przedstawiono tylko zarysy dokumentu" - relacjonuje "Niezawisimaja Gazieta" i ocenia, że uczestników konferencji "spotkało rozczarowanie".

W podtytule materiału o konferencji bliskowschodniej "NG" zaznacza, że "bez Iranu i Palestyny rozwiązanie problemów regionu jest niemożliwe". Akcentuje krytykę konferencji ze strony Iranu i ocenia, iż spotkanie w Warszawie było "w istocie antyirańske". Podstawą krytyki ze strony Teheranu - pisze "NG" - "była nieobecność na konferencji kluczowych graczy w regionie: Rosji, Iranu, Turcji, Libanu i Palestyny".

Zdaniem gazety "nikt nie może powiedzieć", czy zapowiedziane na konferencji grupy robocze, mające pracować nad konkretnymi rozwiązaniami na rzecz pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, "staną się składowymi procesu warszawskiego". "NG" prognozuje, że w tej kwestii "wszystko będzie zależeć od Waszyngtonu". 

mt

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Światowe media o znaczeniu konferencji bliskowschodniej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 12:33
Światowe media zwracają uwagę na istotę spotkania przedstawicieli Izraela i państw arabskich podczas bliskowschodniej konferencji w Warszawie. Niektóre odczytują to jako początek zmian klimatu politycznego na Bliskim Wschodzie, inne krytykują wydarzenie za antyirański charakter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Interesy Rosji na Bliskim Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 08:45
W czwartek, w Soczi odbyło się spotkanie trzech prezydentów – Rosji, Iranu i Turcji, poświęcone Syrii. Obyło się bez przełomu, jednak Moskwa po raz kolejny  miała okazję pokazać, że to ona rozdaje karty W Syrii. Jednocześnie Rosjanie zbojkotowali konferencję bliskowschodnią w Warszawie. O polityce Rosji na Bliskim Wschodzie mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych)
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier Izraela o historycznej zmianie na konferencji w Warszawie i spotkaniu z Putinem w sprawie Syrii i Iranu

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 22:02
Premier Izraela Benjamin Netanjahu poinformował, że w czwartek udaje się do Moskwy w sprawie sytuacji w Syrii i w Iranie. Stwierdził też, że na konferencji w Warszawie miała miejsce "historyczna zmiana”.
rozwiń zwiń