Beata Mazurek otworzyła w parlamencie Portugalii ekspozycję o historii Polski

Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek otworzyła w portugalskim parlamencie - Zgromadzeniu Republiki - wystawę dotyczącą historii Polski, głównie wydarzeń z XVI w. W jej otwarciu wzięli udział m.in. portugalscy deputowani, korpus dyplomatyczny i przedsiębiorcy.

2019-02-27, 19:25

Beata Mazurek otworzyła w parlamencie Portugalii ekspozycję o historii Polski
Beata Mazurek. Foto: Prawo i Sprawiedliwość/You Tube

Jak powiedziała Beata Mazurek, zainaugurowana wystawa pozwala Portugalczykom zapoznać się z ważnymi wydarzeniami z historii Polski i “zobaczyć drogę, jaką przebył nasz kraj poprzez wieki”. Przypomniała, że XVI-wieczna Polska, podobnie jak ówczesna Portugalia, była silnym krajem, z którym liczono się na świecie.

- Po wielu stuleciach naznaczonych również okupacją ze strony sąsiadów dziś Polska i Portugalia, pomimo oddalenia geograficznego, są sobie bliskie, m.in. poprzez wspólne uczestnictwo w strukturach unijnych i NATO. Dzielimy też podobne wartości oraz pogłębiamy wzajemne relacje na płaszczyźnie politycznej i gospodarczej - stwierdziła wicemarszałek Sejmu.

Otwierając wystawę pt. “Kiedy Portugalia panowała na morzu. Złota epoka historii Polski”, Mazurek podziękowała władzom Zgromadzenia Republiki za organizację ekspozycji. - Bardzo dziękuję za zaproszenie Polski do waszego parlamentu - dodała.

"Chodzi o skierowanie Portugalczyków na Polskę w wieku XVI"

Uczestniczący w otwarciu wystawy wiceprzewodniczący portugalskiego parlamentu Jorge Lacao przypomniał, że w okresie, kiedy Portugalia odkrywała nowe lądy, Polska dynastii jagiellońskiej należała do czołówki Europy pod względem rozwoju nauki, kultury i sztuki.

- W czasach, kiedy Vasco da Gama odkrywał morską drogę do Indii, a wyprawa Ferdynanda Magellana okrążała świat, polski astronom Mikołaj Kopernik dokonywał ważnych dla ludzkości odkryć naukowych - powiedział Lacao. 

Składająca się z osiemnastu paneli wystawa powstała przy wsparciu Wydziału “Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego i ambasady RP w Lizbonie. Choć ekspozycja opisuje całą historię Polski, odnotowując też ważne wydarzenia z dziejów Portugalii, to koncentruje się głównie na XVI wieku. Według polskiego ambasadora w Lizbonie Jacka Junoszy Kisielewskiego, dobór tego okresu nie był przypadkowy.

- Celem ekspozycji jest skierowanie Portugalczyków na Polskę w wieku XVI, z którym czują się szczególnie związani emocjonalnie, głównie ze względu na panowanie Portugalii na oceanach po sukcesach odkryć geograficznych. Prezentując w ramach wystawy Polskę z tamtego okresu, eksponujemy przede wszystkim jej wieloetniczność, wielokulturowość oraz tolerancję światopoglądową i religijną, a także wkład w rozwój cywilizacyjny świata - powiedział Junosza Kisielewski.

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej