X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Robert Pszczel: pokazaliśmy, że nie jesteśmy malowanym członkiem NATO

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 14:50
NATO jest najlepszą firmą ubezpieczeniową, a Polska, wchodząc do Sojuszu, pokazała, że nie jest tylko malowanym krajem członkowskim. Tak mówił w wywiadzie dla brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Robert Pszczel - pierwszy Polak, który wygrał konkurs na stanowisko w międzynarodowym sekretariacie kwatery głównej NATO i pracuje w nim do dziś.
Audio
  • Rozmowa Beaty Płomeckiej z Robertem Pszczelem w 20. rocznicę wejścia Polski do NATO (IAR)
Robert Pszczel
Robert PszczelFoto: PAP/EPA/Mashkov Yuri

Robert Pszczel był też pierwszym przedstawicielem w Sojuszu z krajów byłego Układu Warszawskiego.

- NATO jest najlepszą na rynku firmą ubezpieczeniową, jeśli chodzi o twarde bezpieczeństwo, a państwa członkowskie są nie tylko udziałowcami, ale też zarządzają. Bycie w NATO oznacza, że ma się różne możliwości przedstawiania swoich inicjatyw - powiedział Beacie Płomeckiej natowski dyplomata.

Portal PolskieRadio24.pl przygotował serwis specjalny "20 lat Polski w NATO". Są tam informacje o działaniach, które Polska podjęła w ramach uczestnictwa w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także infografiki, materiały wideo, nagrania z archiwum Polskiego Radia i zdjęcia.

Robert Pszczel podkreślił, że jeśli te inicjatywy są mądrze przemyślane, dobrze przekazane i wyjaśnione, to jest szansa, że staną się inicjatywami całego Sojuszu, czy to np. jeśli chodzi o postępowanie z Ukrainą, czy to relacje z Rosją. Pytany o przygotowania Polski do członkostwa w Sojuszu odpowiedział, że to było zwieńczenie długiej drogi.

NATO 1200.jpg
20 lat Polski w NATO - analizy, zdjęcia, wyjątkowe rozmowy

"Wejście do NATO nam się należało"

- To wymagało wielu wysiłków zarówno po stronie politycznej, dyplomatycznej, jak i często w tzw. twardej walucie, czyli trzeba było pokazać, co dany kraj potrafi wnieść od ćwiczeń po udział w różnych operacjach - dodał Robert Pszczel. - Nam się to historycznie należało, ale trzeba było przekonać. Początkowo Polska miała tradycje w operacjach ONZ, którą staraliśmy się aktywnie wykorzystać. Tych argumentów dostarczaliśmy. Zarówno przed, jak i po wejściu pokazaliśmy, że nie jesteśmy malowanym członkiem. Nam się to należało i jesteśmy faktycznie kontrybutorem. To był wielki i pozytywny wysiłek - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem Robert Pszczel.

Natowski dyplomata wspominał też, jak dzień po wejściu Polski do NATO skorzystał z prawa przysługującego krajom członkowskim i zdecydował się na założenie tzw. w żargonie dyplomatycznym twardych nawiasów. Chodzi o to, że jeśli jakiś kraj nie zgadza się z treścią uzgadnianego dokumentu, zakłada wtedy twarde nawiasy i mówi, że chce negocjować dany fragment dokumentu.

Robert Pszczel nawiązał też do sprzeciwu Rosji, kiedy Polska wchodziła do Sojuszu, i skomentował starania wielu krajów o wejście do Sojuszu. - Mówimy bardzo jednoznacznie naszym rosyjskim kolegom. Jeśli NATO według ich rosyjskiej narracji, żeby nie powiedzieć propagandy, jest takie straszne, okropne i nieciekawe, to dlaczego ta kolejka krajów jest całkiem pokaźna? Bo to są zarówno kraje na Bałkanach czy na wschodzie, jak i Ukraina albo Gruzja - powiedział. I zastrzegł, że nikt nikogo nie zmusza do członkostwa w NATO.

bb