Papież w Maroku: rana migracji "stale rozdziera" początki XXI wieku

2019-03-30, 21:22

Papież w Maroku: rana migracji "stale rozdziera" początki XXI wieku
Maroko: Franciszek spotkał się z grupą migrantów w ośrodku Caritas. Foto: PAP/EPA/CIRO FUSCO

- Los migrantów jest "raną wołającą do nieba" - powiedział papież Franciszek w sobotę w stolicy Maroka Rabacie podczas spotkania w ośrodku Caritas. W swym wystąpieniu w kraju leżącym na jednym z głównych szlaków migracyjnych papież podkreślił, że rana migracji "stale rozdziera" początki XXI wieku.

- Dlatego też nie chcemy, aby naszym słowem była obojętność i milczenie - dodał. Nikt, jak podkreślał, nie może być obojętny na cierpienie ofiar handlu ludźmi, niewolnictwa i organizacji przestępczych. Franciszek wyraził przekonanie, że wszyscy mają obowiązek odpowiedzieć na liczne wyzwania, jakie stawia współczesna migracja; "z wielkodusznością, skwapliwie, mądrze i dalekowzrocznie, każdy według swoich możliwości" - dodał.

Powiązany Artykuł

papiez-maroko-1200-pap.jpg
Maroko: papież i król zaapelowali o zachowanie wyjątkowego charakteru Jerozolimy

Następnie przypomniał, że w grudniu 2018 roku w Marrakeszu przyjęto oenzetowski pakt w sprawie migracji i ocenił, że stanowi on "ważny krok naprzód dla społeczności międzynarodowej". Według papieża "to, po której stronie granicy stoi migrant, nie czyni go mniej lub bardziej ludzkim".

Mówiąc o wyzwaniach, jakie stawia migracja, Franciszek argumentował: gra toczy się o to, jakie oblicze pragniemy sobie nadać jako społeczeństwo, a także o wartość każdego życia.

"Przyjmować, chronić, promować i integrować"

Papież mówił, że postępu narodów nie można mierzyć jedynie rozwojem technologicznym lub gospodarczym. - Zależy on - dodał - przede wszystkim od zdolności do tego, by dać się poruszyć i wzruszyć tym ludziom, którzy pukają do drzwi i swoim spojrzeniem dyskredytują i pozbawiają władzy wszystkie fałszywe bożki obciążające i zniewalające życie - podkreślił. - Jakże puste i niegościnne staje się miasto, gdy traci zdolność współczucia - powiedział Franciszek, który następnie stwierdził, że "społeczeństwo bez serca" jest jak "bezpłodna matka".

Przypomniał, że pakt w sprawie migracji został oparty na czterech czasownikach: "przyjmować, chronić, promować i integrować". Wyjaśnił, że słowa te stanowią dla wszystkich punkt odniesienia i sprawią, że narody będą potrafiły "rozsądnie się angażować zamiast milczeć, pomagać zamiast izolować, budować zamiast porzucać". Wyraził przekonanie, że nie można myśleć o strategiach na dużą skalę, "ograniczając się do działań opiekuńczych wobec migranta". Uznał je za niezbędne, ale niewystarczające.

Papież mówił, że nie można oddawać pola handlarzom ludźmi "spekulującym na marzeniach i potrzebach migrantów". "Dopóki ten wysiłek nie zostanie zrealizowany w pełni, trzeba będzie ze sprawiedliwością, solidarnością i miłosierdziem stawić czoło naglącej rzeczywistości nielegalnego napływu" migrantów - wskazywał.

Mówił o "przywracaniu godności"

Jak stwierdził, nie można godzić się na zbiorowe deportacje migrantów, bo to uniemożliwia zajęcie się poszczególnymi przypadkami. Apelował o zapewnienie migrantom odpowiedniej pomocy medycznej, psychologicznej i społecznej, aby "przywrócić godność tym, którzy ją utracili po drodze".


Franciszek położył nacisk na to, że należy zarówno zagwarantować prawo do emigracji, jak i prawo do tego, by nie emigrować, czyli mieć w ojczyźnie warunki pozwalające na godne życie. Papież wyraził wdzięczność wszystkim, którzy niosą pomoc imigrantom i uchodźcom na całym świecie. - Dobrze wiecie i doświadczacie, że dla chrześcijanina to nie tylko migranci, ale to sam Chrystus puka do naszych drzwi - podkreślił.

Wśród migrantów, z którymi spotkał się papież w Caritas diecezji Rabat, byli przybysze z Nigerii, Gwinei, Wybrzeża Kości Słoniowej i Sudanu Południowego. Wizyta ta była ostatnim punktem pierwszego dnia wizyty Franciszka w Maroku.

paw/

Polecane

Wróć do strony głównej