UE sprzeciwia się decyzji w sprawie zniesienia immunitetu Juana Guaido

2019-04-04, 13:02

UE sprzeciwia się decyzji w sprawie zniesienia immunitetu Juana Guaido
Juan Guaido. Foto: PAP/EPA/Miguel Gutiérrez

Unia Europejska sprzeciwia się decyzji przedstawicieli reżimu Nicolasa Maduro o zniesieniu immunitetu tymczasowego prezydenta Wenezueli Juana Guaido - oświadczyła w czwartek szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne Wenezueli pozbawiło we wtorek immunitetu lidera opozycji otwierając w ten sposób drzwi do tego, by został on aresztowany i postawiony przez sądem.

"Decyzja ta stanowi poważne naruszenie wenezuelskiej konstytucji, podważa również praworządność i zasadę podziału władz, ponieważ jedynym organem upoważnionym do uchylenia immunitetu członków parlamentu jest Zgromadzenie Narodowe" - napisała Mogherini w oświadczeniu wydanym w imieniu UE.

Powiązany Artykuł

pap juan guaido 1200.jpg
Wenezuela: reżim Maduro pozbawił Guaido możliwości pełnienia funkcji publicznych

Narodowe Zgromadzenie Konstytucyjne to instytucja, którą urzędujący prezydent Maduro oficjalnie zastąpił demokratycznie wybrany parlament, pozbawiony przez niego kompetencji. Zgromadzenie składa się z samych zwolenników Maduro i podobnie jak on nie jest uznawane przez rządy wielu krajów.

Mogherini podkreśliła, że działania tego organu utrudniają drogę do politycznego wyjścia z kryzysu i prowadzą tylko do dalszej polaryzacji i eskalacji napięcia w kraju.

"UE stanowczo wzywa do pełnego poszanowania mających konstytucyjny mandat prerogatyw i immunitetów wszystkich członków Zgromadzenia Narodowego, włączając w to prezydenta tej instytucji. Ich prawa obywatelskie, wolność i nietykalność cielesna muszą być cały czas poszanowane; powinni oni być w stanie wykonywać swoje obowiązki wolni od jakiegokolwiek zastraszania" - czytamy w oświadczeniu wydanym w imieniu UE.

Powiązany Artykuł

epa07432580 pap wenezuela 1200.jpg
Jak wygląda dziś sytuacja w Wenezueli?

"28" zapowiedziała, że będzie monitorować sytuację i wykorzysta "wszystkie, stosowne środki", aby reagować na bieżące wydarzenia.

Wenezuelski stan dwuwładzy

Według Guaido Zgromadzenie nie ma prerogatyw do odebrania mu immunitetu. Maduro z kolei uważa, że pozbawienie Guaido immunitetu spowoduje, że "stanie on twarzą w twarz ze sprawiedliwością". Przywódca reżimu nazwał swojego rywala marionetką "zamachowców ze Stanów Zjednoczonych".

To kolejna próba zepchnięcia Guaido w polityczny niebyt. Kilka dni temu organ kontroli administracyjnej i finansowej wydał zakaz pełnienia przez Guaido funkcji publicznych przez 15 lat. W odpowiedzi lider opozycji nazwał tę decyzję "farsą.

W Wenezueli od wielu tygodni trwa stan faktycznej dwuwładzy, pogłębia się najpoważniejszy kryzys polityczny i gospodarczy w jego historii. Wenezuelska gospodarka znajduje się w zastoju, waluta nie ma praktycznie żadnej wartości, a w sklepach brakuje wszystkiego.

jp

Polecane

Wróć do strony głównej