Przepisy dotyczące Nord Stream 2 ostatecznie zatwierdzone w UE
Przepisy, które mają utrudnić powstanie Nord Stream 2, zostały ostatecznie zatwierdzone przez państwa członkowskie. Dla Polski i części krajów naszego regionu Gazociąg Północny z Rosji do Niemiec, po dnie Bałtyku, to zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Europy.
2019-04-15, 14:46
Posłuchaj
Zatwierdzenie znowelizowanej dyrektywy było dziś formalnością, bo wcześniej zielone światło dali unijni ambasadorowie. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej wynika, że tylko Bułgaria wstrzymała się od głosu. W ubiegłym tygodniu przepisy zaakceptował również Parlament Europejski.
Nowelizacja dyrektywy gazowej nie jest tak rygorystyczna, jak początkowo planowano, bo niektóre zapisy zostały złagodzone, ale przeciwnicy Nord Stream 2 mówią, że to jedyne realistyczne uzgodnienia, dla których była zgoda w Unii i które mogą utrudnić powstanie inwestycji. - Ten gazociąg jest szkodliwy dla bezpieczeństwa politycznego, nie tylko energetycznego Europy Środkowej, a więc również całej Unii - skomentował w Brukseli premier Mateusz Morawiecki.
W przypadku Nord Stream 2 stosowanie unijnych przepisów ma być ograniczone do wód terytorialnych Niemiec. Natomiast regulacje dotyczące pozostałej części rurociągu na dnie Morza Bałtyckiego zostaną uzgodnione podczas negocjacji Berlina z Moskwą. Rola Komisji Europejskiej w tym procesie została wzmocniona i jeśli ustalenia nie będą zgodne z unijnym prawem, to może ona odmówić akceptacji.
"Będziemy patrzeć na ręce KE"
- Będziemy bardzo mocno patrzeć na ręce Komisji Europejskiej, jak jest wdrażana ta dyrektywa gazowa. Musi być bardzo mocne egzekwowanie wszelkich zapisów, żeby nie doszło nawet do połowicznej monopolizacji gazociągu, któremu my się bardzo mocno sprzeciwiamy - powiedział szef polskiego rządu, który dziś w Brukseli rozmawiał na ten temat z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej odpowiedzialnym za unię energetyczną Maroszem Szefczoviczem.
REKLAMA
Teraz regulacje zostaną przetłumaczone na wszystkie języki, a następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Wejdą w życie 20 dni po publikacji. Kraje członkowskie będą miały dziewięć miesięcy na ich wdrożenie.
koz
REKLAMA