X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Tragedia dla ludzi wierzących". Komentarze w związku z pożarem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:30
Stolica Apostolska jest w szoku z powodu pożaru katedry Notre Dame - ogłosił w poniedziałek rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti. Zapewnił o bliskości z mieszkańcami Paryża i francuskimi katolikami. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort powiedział, że wraz z pożarem katedry zniszczeniu uległa część nas.
Pożar katedry Notre Dame
Pożar katedry Notre DameFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Katedra Notre Dame to jeden z najważniejszych zabytków Europy. "Stolica Apostolska przyjęła z szokiem i smutkiem wiadomość o strasznym pożarze, który zniszczył katedrę Notre Dame, symbol chrześcijaństwa we Francji i na świecie" - oświadczył watykański rzecznik.

Alessandro Gisotti dodał: "Wyrażamy bliskość z francuskimi katolikami i ludnością Paryża i zapewniamy o naszych modlitwach za strażaków i za tych, którzy robią wszystko, by stawić czoła tej dramatycznej sytuacji"

Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował "kolosalne szkody".

Arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort zauważył, że świątynia ta jest dla wszystkich jego rodaków symbolem kraju oraz miejscem historycznych wydarzeń i zgromadzeń. - Ten dramat przypomina nam, że nic na tej ziemi nie trwa wiecznie - zauważył duchowny. Dodał, że dużo myśli o diecezji paryskiej. - Nie będzie można celebrować Mszy Krzyżma. Jest to część naszego ciała, która została zniszczona. Mam jednak nadzieję, że stworzy to nowy impuls, powszechny ruch - dodał arcybiskup.

Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na Twitterze: "Jest mi tak smutno widzieć jak Notre-Dame strawiona przez płomienie. Cierpi cały naród". 

"W marcu Saint-Sulpice, dziś Katedra Notre Dame. Tragedia dla ludzi wierzących, katastrofa dla światowej kultury i sztuki. Przejmujące chyba dla wszystkich" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda. 

Amerykański prezydent Donald Trump napisał: "To straszne widzieć tak ogromny pożar w Notre Dame w Paryżu. Być może należy użyć latających cystern i gasić ją z powietrza. Trzeba działać szybko"- napisał Donald Trump.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział, że jest w szoku z powodu pożaru paryskiej Katedry Notre Dame. Amerykański przywódca podkreślił, że słynny budynek jest częścią światowego dziedzictwa i wyraził zdziwienie teoriami, że pożar mógł być spowodowany remontem. 

Podczas wystąpienia w Minnesocie Donald Trump powiedział, że nie ma na świecie drugiej takiej Katedry jak Notre Dame. - To jest miejsce, którego znaczenie wykracza poza granice. To część naszego dziedzictwa, naszej kultury, naszego wychowania. To naprawdę wspaniała katedra - mówił amerykański prezydent. Dodał, że osobiście odwiedził Notre Dame i że Katedra zrobiła na nim ogromne wrażenie.

- To straszna scena. Oni nie znają jeszcze przyczyny pożaru ale uważają, że wybuchł on z powodu remontu. Jaki remont, o co tu chodzi? - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych.

Pożar w słynnej katedry skomentowała też Pierwsza Dama USA. "Ze złamanym sercem jestem z mieszkańcami Paryża patrząc na pożar katedry Notre Dame. Modlę się za bezpieczeństwo ludzi" - napisała Melania Trump na Twitterze.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że głęboko zasmucił ją widok płomieni trawiących paryską katedrę Notre Dame, którą określiła mianem "symbolu Francji i naszej europejskiej kultury". "Myślami jesteśmy z naszymi francuskimi przyjaciółmi" - przekazał jej słowa rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.

Pożar katedry Notre Dame skomentował również przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. "Minuta po minucie śledzę pożar, który trawi katedrę Notre Dame. To miejsce, które należy do całej ludzkości".

Komentarz na Twitterze umieścił też Donald Tusk. "Katedra Notre Dame w Paryżu to katedra Notre Dame całej Europy. Jesteśmy wszyscy z mieszkańcami Paryża" - napisał.

"Myślami jestem z naszymi odważnymi strażakami walczącymi, aby ugasić pożar, który trawi ten cud naszego dziedzictwa i naszej kultury" - napisała Marine Le Pen.

"Katedra Notre Dame w ogniu to widok łamiący serce. Nasze myśli są ze wszystkimi, którzy pracują, aby uratować ten wielki symbol europejskiej kultury i z narodem francuskim" - napisał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

paw/