X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Japonia: po prawie 30 latach panowania cesarz Akihito abdykuje

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2019 10:04
Cesarz Japonii abdykuje. Powodem jest wiek i stan zdrowia. Ponad 85-letni Akihito był cesarzem prawie 30 lat. Tron objął po śmierci swojego ojca, cesarza Hirohito. Następcą zostanie syn dotychczasowego monarchy, książę Naruhito. 
Cesarz Akihito panował prawie 30 lat
Cesarz Akihito panował prawie 30 latFoto: PAP/EPA/JIJI PRESS

Ceremonia abdykacji będzie trwała około 10 minut (rozpocznie się dziś o godz. 10.00 naszego czasu). Decyzję ogłosi oficjalnie premier Shinzo Abe. Następnie Akihito po raz ostatni przemówi jako cesarz Japonii. Formalnie przestanie być monarchą o północy. Zakończy się wówczas era Heisei, co oznacza "Pokój wszędzie". Rozpocznie się era Reiwa, to znaczy "Piękna harmonia". 

Następnego dnia cesarzem zostanie 59-letni książę Naruhito. Na znak prawowitej sukcesji zostaną przed nim położone symbole władzy cesarskiej - starożytny miecz, klejnoty i pieczęcie. Będzie to pierwszy etap objęcia chryzantemowego tronu. Uroczysta intronizacja odbędzie się 22 października. 

Cesarz Hirohito, w którego imieniu Japończycy walczyli podczas drugiej wojny światowej, miał status półboski. Utracił go po przegraniu wojny przez Japonię. Został też pozbawiony władzy politycznej. Jego syn, Akihito, zmienił wizerunek monarchy. Jako 125. cesarz Japonii zbliżył się do zwykłych ludzi. Jego syn, następca tronu, książę Naruhito wyraził niedawno nadzieję, że jako cesarz również będzie blisko Japończyków, będzie z nimi dzielił radości i smutki. 

Akihito zasugerował, że zamierza ustąpić z tronu, prawie trzy lata temu. Wyraził wówczas obawy, że z powodu wieku trudno mu będzie pełnić obowiązki. Cesarz miał operowane serce. Przeszedł też leczenie raka prostaty. 

Po raz ostatni cesarz Japonii abdykował w 1817 roku, czyli ponad 200 lat temu. Abdykacja Akihito to kolejna rezygnacja z panowania w ostatnim czasie. W tym dziesięcioleciu ustąpili: królowa Niderlandów, król Belgów, król Hiszpanii, emir Kataru oraz papież Benedykt XVI.

koz

Zobacz więcej na temat: Azja Japonia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak