X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polscy himalaiści z wyprawy na Nanda Devi East mają pomóc zasypanym przez lawinę

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2019 10:48
Zaginęło ośmiu alpinistów z międzynarodowej grupy, która wspinała się w rejonie Nanda Devi East (7434 m), szczytu w Himalajach Garhwal. Polscy alpiniści mają ruszyć na pomoc poszkodowanym.
Ekipa wyruszająca na Nanga Devi East, po prawej Jan Lenczowski
Ekipa wyruszająca na Nanga Devi East, po prawej Jan Lenczowski Foto: Nanda Devi East Polish Expedition/Facebook/JanLenczowski

Poszukiwania utrudniają bardzo złe warunki pogodowe w indyjskich Himalajach - zła widoczność, obfite opady deszczu, a w wyższych partiach śniegu - poinformowało BBC, co utrudnia akcję z użyciem helikopterów. Istnieje także bardzo duże zagrożenie lawinowe w tym rejonie.

Jak informuje serwis DreamWanderlust.com, do akcji poszukiwawczej mają włączyć się członkowie polskiej ekspedycji na Nanda Devi East.

W tym roku przypada 80. rocznica pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje, która zakończyła się zdobyciem Nanda Devi East 2 lipca 1939 roku przez 34-letniego Jakuba Bujaka oraz 29-letniego, najmłodszego w przedwojennej ekipie Janusza Klarnera. Obecna polska wyprawa, której kierownikiem jest Jarosław Gawrysiak, chce uczcić wyczyn poprzedników i powtórzyć ich dokonanie. 

Nanda Devi East to drugi co do wysokości szczyt Indii. Najwyższym jest Kanczendzonga (8586 m n.p.m.), trzeci ośmiotysięcznik globu (po Evereście i K2 w Karakorum). 

Wejście Polaków w 1939 roku miało charakter pionierski, bo na wierzchołku wschodnim nigdy wcześniej nie stanął człowiek. Główny szczyt Nanda Devi zdobyli w 1936 roku Brytyjczycy, którzy zarządzali wówczas terytorium Indii.

dn/PAP/DreamWanderlust.com

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szczyt sezonu na Mount Everest. Kolejne dwie ofiary wspinaczki na najwyższą górę świata

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 11:16
Podczas wspinaczki na Mount Everest zginęło dwóch himalaistów, Irlandczyk i Brytyjczyk - poinformowali organizatorzy wyprawy. Tym samym liczba śmiertelnych ofiar wypadków na najwyższym szczycie świata w tym tygodniu wzrosła do dziesięciu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy na Nanda Devi East 80 lat po pionierskiej szarży. "Ze względu na klątwę, może zatrzymamy się kilka kroków przed szczytem"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 13:41
Polscy himalaiści wyruszają w kolejną wyprawę, ich celem jest jeden z najtrudniejszych szczytów Himalajów, Nanda Devi East. Rafał Fronia mówi, że Hindusi zgubili w okolicach Nanda Devi bombę atomową i nie bardzo chcą, żeby im się ktoś tam kręcił. - O pozwolenie było rzeczywiście trudno, a zasady działania są restrykcyjne, bo tamtejsze władze nie pozwalają na używanie telefonów satelitarnych. Ale skupimy się dzięki temu na naszym celu - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Jan Lenczowski, wnuk wspinacza, który 80 lat temu był członkiem polskiej pionierskiej ekspedycji.           
rozwiń zwiń