Zaawansowane pociski dalekiego zasięgu dla Polski. Będą niszczyć instalacje radiolokacyjne

Amerykański Departament Stanu wydał zgodę na sprzedaż Polsce zaawansowanych pocisków kierowanych dalekiego zasięgu, przeznaczonych do niszczenia instalacji radiolokacyjnych. 

2024-04-25, 07:19

Zaawansowane pociski dalekiego zasięgu dla Polski. Będą niszczyć instalacje radiolokacyjne
Jest zgoda USA na zakup pocisków przez Polskę. Foto: shutterstock.com/Mike Mareen

Maksymalna wartość kontraktu wyniesie miliard 275 milionów dolarów. Polski rząd złożył wniosek o zakup 360 zaawansowanych pocisków kierowanych do niszczenia naziemnych instalacji radiolokacyjnych, ośmiu systemów naprowadzania i ośmiu systemów kontroli.

Zamówienie obejmuje również atrapy pocisków szkoleniowych, kontenery na pociski, oprogramowanie, szkolenia, sprzęt pomocniczy i części zamienne a także powiązane elementy logistyki i wsparcia programu.

"Proponowana sprzedaż poprawi zdolności Polski (…) do tłumienia i niszczenia lądowych lub morskich emiterów radarowych, związanych z obroną powietrzną wroga" - napisano w komunikacie.

Posłuchaj

Zgoda USA na zakup pocisków przez Polskę. Relacjonuje Marek Wałkuski (IAR) 0:43
+
Dodaj do playlisty

Głównym wykonawcą ma być koncern Northrop Grumman Systems. Zakup nie będzie obejmował offsetu. Ostateczną decyzję o zgodzie na transakcję podejmie amerykański Kongres, ale w wypadku Polski jest to formalność.

REKLAMA

Lotnicze środki bojowe dla Polski

W połowie marca, równocześnie z wizytą w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska, Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 821 rakiet powietrze-ziemia AGM-158B JASSM o zasięgu niemal 1000 km za cenę maksymalną 1,77 mld dolarów, 745 pocisków powietrze-powietrze AIM-120C-8 AMRAAM średniego zasięgu za cenę do 1,7 mld oraz 232 pociski taktycznych krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder Block II za cenę do 219 mln.

Pociski powietrze-powietrze to rakiety przystosowane do użytku przez myśliwce F-16 i F-35, które nabyła Polska. To kolejny zakup amunicji tego typu, bo Polska już w poprzednich latach kupowała je od USA.

Czytaj także:

dn/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej