X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Abp Paryża: Notre Dame znakiem przynależności Francji do chrześcijaństwa

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 09:13
W sobotę, dokładnie w dwa miesiące po pożarze Notre Dame, arcybiskup Paryża Michel Aupetit celebrował w niej pierwszą mszę, którą już wcześniej uznano za "znak nowego życia zdrowiejącej katedry". Arcybiskup w homilii wielokrotnie wracał do chrześcijańskiego charakteru budowli, kładąc nacisk na to, że katedra jest "znakiem naszej Francji i jej przynależności do chrześcijaństwa".
Audio
  • W katedrze Notre Dame odbyła się pierwsza msza święta po pożarze - relacja Marka Brzezińskiego (IAR)
  • Pierwsza po pożarze msza święta w katedrze Notre Dame (IAR)
Arcybiskup Paryża, Michel Aupetit w czasie pierwszej mszy świętej w Notre Dame od czasu pożaru
Arcybiskup Paryża, Michel Aupetit w czasie pierwszej mszy świętej w Notre Dame od czasu pożaruFoto: PAP/EPA/KARINE PERRET / POOL

Rozpoczynając nabożeństwo, kapłan porównał entuzjazm średniowiecznych budowniczych z entuzjazmem tych, którzy dziś ją odbudowują. A w homilii podkreślał, że "katedra (która) zrodziła się z wiary jej budowniczych, ukazuje zaufanie w dobroć Chrystusa, jak i uczucie naszych ojców dla Najświętszej Marii Panny". Hierarcha uzupełnił tę myśl, mówiąc, że świątynia zrodziła się z chrześcijańskiej nadziei, która trwalsza jest niż jednostkowe życie i która przenosi się na przyszłe pokolenia.

Notre Dame 1200.jpg
Katedra Notre Dame. Najsłynniejsza świątynia i symbol chrześcijaństwa we Francji

"Chrystus kamieniem węgielnym katedry"

Arcybiskup Paryża przypomniał, że katedra "otwarta jest dla wszystkich, jest azylem biednych i odrzuconych, którzy znajdują tu ochronę", i wyraził życzenie, "by tak było zawsze". Arcybiskup zapytał retorycznie, "czy wstydzimy się wiary naszych przodków, czy wstydzimy się Chrystusa?. Po czym stwierdził - nawiązując do wypowiedzi, w których Notre Dame "redukowano do wymiaru zabytkowego" - że "ta katedra jest miejscem kultu, który jest jedynym jej celem". - Mówię to z całą siłą: kultura bez kultu staje się przeciwieństwem kultury - mówił kapłan i oskarżył "laickość, która ze sfery publicznej wyklucza Imię Boże i wszelką widoczną duchowość" o spowodowanie "przepastnej ignorancji religijnej naszych współczesnych".

- Chrystus jest kamieniem węgielnym katedry. Jeśli zabierzemy ten kamień, ta katedra się zawali, stanie się pustą skorupą, oprawą bez klejnotu, szkieletem bez życia, ciałem bez duszy - mówił arcybiskup na zakończenie homilii. 

Msza z okazji rocznicy dedykacji, czyli poświęcenia katedry, celebrowana była w kaplicy Rycerzy Grobu Bożego, w której przechowywana jest relikwia uchodząca za koronę cierniową Jezusa.

PAP Andrzej Rogoyski  1200.jpg
Odbudujmy Notre Dame. Polskie Radio przyłącza się do apelu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Msza wśród zwęglonych belek

Zwęglone belki, zalegające w środkowej nawie, były niepotrzebującym słów wyjaśnieniem, dlaczego nabożeństwo nie mogło być odprawione przy głównym ołtarzu. Wielkie wrażenie robił widok księży w ornatach i w białych kaskach na głowie. Ta ochrona była warunkiem wydania zezwolenia na wejście do katedry. Jeden z duchownych nie zastosował się do tego nakazu i stał przy ołtarzu z gołą głową.

Liczbę uczestników ograniczono do ok. 30. Oprócz duchownych byli wśród nich pracownicy diecezji, robotnicy pracujący przy remoncie oraz biedacy, na których obecność nalegał arcybiskup.

Pod koniec mszy biskup Pascal Gollnisch, dyrektor l'Oeuvre d'Orient (stowarzyszenia opieki nad chrześcijanami Wschodu) przekazał arcybiskupowi Aupetitowi krzyż sporządzony przez wiernych z Aleppo, wykuty z kamienia tamtejszej katedry. - Dar tych, którzy tak bardzo cierpią z powodu prześladowań - podziękował wzruszony arcybiskup Paryża.

Pożar wybuchł 15 kwietnia

Ogień zniszczył katedrę Notre Dame 15 kwietnia, doprowadzając m.in. do zawalenia się XIX-wiecznej iglicy świątyni.

Podkreślano heroiczną postawę kapelana paryskiej straży pożarnej. Już po tym, jak płonąca iglica runęła do wnętrza świątyni przebijając i niszcząc sklepienie, kapelan i dwudziestu strażaków weszli do wnętrza katedry, aby ratować znajdujące się tam relikwie i inne cenne przedmioty. W ten sposób wyniesiono między innymi relikwi koronz cierniowej Jezusa. 

Po wybuchu pożaru informowano, że doszło do niego najprawdopodobniej w wyniku prowadzonych w świątyni prac renowacyjnych.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Zdjęcia i filmy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 21:12
Runęła objęta ogniem iglica, a następnie cały dach katedry Notre Dame w Paryżu. Strażacy nadal walczą z ogromnym pożarem, jaki wybuchł w świątyni. Na zdjęciach i filmach zamieszczanych w mediach społecznościowych widać ogromną chmurę dymu oraz płomienie ponad dachem gotyckiej katedry, w której prowadzono prace renowacyjne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Debata dnia. Czy pożar katedry Notre Dame miał symboliczny wymiar? Komentarze publicystów

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2019 19:45
- Pożar katedry Notre Dame jest symbolem upadku chrześcijańskiej Europy. W trakcje walki z żywiołem ludzie modlili się przed świątynią, śpiewali pieśni i odmawiali różaniec. Mimo to przykładów odrzucenia chrześcijańskiego dziedzictwa jest we Francji mnóstwo - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor, publicysta "Gościa Niedzielnego". W debacie brała również udział Agnieszka Burzyńska z dziennika "Fakt".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Gliński: w Polsce istnieje dobrze rozwinięty system opieki nad zabytkami

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2019 16:10
Polska solidaryzuje się z Francją, mówi o prewencji przy ochronie zabytków i przypomina o chrześcijaństwie będącym podstawą tożsamości Europy. Takie stanowisko przedstawia wicepremier, minister kultury Piotr Gliński na unijnej naradzie w Paryżu poświęconej ochronie europejskiego dziedzictwa. Spotkanie zwołał prezydent Francji Emmanuel Macron po tragicznym pożarze katedry Notre Dame. 
rozwiń zwiń