Dr Kamil Zajączkowski: brakuje zgodności w duopolu francusko-niemieckim
– W kwestii rozmów dotyczących tego, czym ma zajmować się przyszły minister strefy euro lub jaką strategię powinien przyjąć Europejski Fundusz Walutowy można zaobserwować brak jedności i zgodności między Niemcami a Francją – ocenił dr Kamil Zajączkowski z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego.
2019-07-02, 17:15
Posłuchaj
W Brukseli trwają intensywne rozmowy dotyczące wyboru najważniejszych unijnych urzędników. Kluczową kwestią jest obsada stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Z grona kandydatów wypadł Niemiec Manfred Weber, a los innego pretendenta – Fransa Timmermansa – popieranego przez naszych zachodnich sąsiadów, a także Francuzów, również nie jest pewny. Przeciwko jego kandydaturze zdecydowany sprzeciw wyraziły państwa Grupy Wyszehradzkiej oraz Włochy.
Powiązany Artykuł
![leyen 1.jpg](http://static.prsa.pl/images/2316b34d-cc4d-453e-a504-251b761609e2.jpg)
Minister obrony Niemiec wymieniana jako kandydat na szefową KE, dla Polski do zaakceptowania
– To, co działo się przez ostatnie dwa tygodnie w kwestii negocjacji dotyczących obsady unijnych stanowisk pokazuje słabość kanclerz Angeli Merkel. Natomiast swoją pozycję próbuje odbudować Emmanuel Macron. Nie ma również jedności i zgodności w duopolu francusko-niemieckim. Widać to m.in. w kwestii rozmów dotyczących tego, czym ma zajmować się przyszły minister strefy euro lub jaką strategię powinien przyjąć Europejski Fundusz Walutowy – zauważył dr Kamil Zajączkowski.
"Każde z państw chce uzyskać cos dla siebie"
Trwający w Brukseli szczyt przywódców państw członkowskich Unii Europejskiej to kolejna próba wyboru kierownictwa Wspólnoty. Według eksperta przeciągające się negocjacje nie są niczym dziwnym. – Każde z państw biorących udział w rozmowach chce uzyskać dla siebie jakieś korzyści. To normalne targi i negocjacje – wskazał.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![Zbigniew Kuźmiuk 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/9cdc9a81-bb7f-4eea-bc6e-898f3056ca22.jpg)
Zbigniew Kuźmiuk: Timmermans szefem KE to droga donikąd
Na podstawie giełdy nazwisk kandydatów, którzy mogliby zająć stanowiska szefów Komisji, Rady i Parlamentu Europejskiego, unijnej dyplomacji oraz prezesa Europejskiego Banku Centralnego, dr Kamil Zajączkowski stwierdził, że brakuje osób nowych, które mogłyby wnieść powiew świeżości do Unii Europejskiej.
– Wszystkie przewijające się nazwiska nie są dla analityków czymś nieznanym. Pytanie, czy Unia ma tak krótką ławkę czy to wynik układanki, którą trzeba uwzględniać przy wyborze kandydatów – zastanawiał się ekspert.
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Jacek Saryusz-Wolski o nowym szefie KE: nominacja ma odpowiadać wynikowi wyborów
Ponadto o negocjacjach toczących się w belgijskiej stolicy mówił również Antoni Opaliński, dziennikarz Polskiego Radia i ekspert ds. niemieckich.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
-----------------------------------
Data emisji: 2.07.2019
Godzina emisji: 15.09
REKLAMA