X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Kraje UE za przyjęciem państw bałkańskich. Deklarują współpracę

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 21:20
Kraje bałkańskie powinny wejść do Unii Europejskiej - tak uważa większość uczestników zakończonego w Poznaniu Szczytu Bałkanów Zachodnich. Na rozmowy do stolicy Wielkopolski przyjechali politycy ośmiu krajów Unii Europejskiej i sześciu z południa kontynentu. 
Audio
  • Kraje UE deklarują współpracę z Bałkanami. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
Premier Macedonii Północnej Zoran Zaew (L), kanclerz Niemiec Angela Merkel (2L), premier Bułgarii Bojko Borisow (3L) i premier Mateusz Morawiecki (2P) podczas konferencji prasowej szefów rządów Polski, Niemiec, Bułgarii i Macedonii Północnej w ramach Szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu
Premier Macedonii Północnej Zoran Zaew (L), kanclerz Niemiec Angela Merkel (2L), premier Bułgarii Bojko Borisow (3L) i premier Mateusz Morawiecki (2P) podczas konferencji prasowej szefów rządów Polski, Niemiec, Bułgarii i Macedonii Północnej w ramach Szczytu Bałkanów Zachodnich w PoznaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Politycy państw UE deklarowali, że państwa bałkańskie powinny znaleźć się w Unii Europejskiej
  • Za kilka lat na pewno będziemy już członkami Unii Europejskiej - wyraził nadzieję premier Macedonii Północnej

Politycy rozmawiali o wsparciu państw bałkańskich na drodze do Zjednoczonej Europy.

Zarówno politycy jak i eksperci przyznają, że nie ma na razie możliwości przyjmowania w najbliższych miesiącach kolejnych krajów do Unii Europejskiej.

CZYTAJ TAKŻE: PREZYDENT: BEZ BAŁKANÓW EUROPA NIE MOŻE ODDYCHAĆ PEŁNĄ PIERSIĄ >>>

Jednak politycy w Poznaniu deklarowali, że ostatecznie ich zdaniem państwa bałkańskie powinny znaleźć się we Wspólnocie. - Wierzę głęboko w to, że niedługo ta integracja zakończy się pełnym sukcesem i te 6 krajów będą częścią Unii Europejskiej - mówił Mateusz Morawiecki. 

pap_Czaputowicz_1200.jpg
J. Czaputowicz: przyjęcie państw Bałkanów Zachodnich do UE powinno być naszym celem

Z kolei niemiecka kanclerz Angela Merkel mówiła w Poznaniu, że wejście krajów bałkańskich do Unii jest w interesie wszystkich krajów kontynentu.

- Jeśli przyjrzymy się mapie Europy, to państwa Bałkanów Zachodnich są częścią Europy z punktu widzenia strategicznego i graniczą z państwami Unii Europejskiej - dodała niemiecka kanclerz. 

"Trzeba pracować nad standardami"

Premier Macedonii Północnej, jednego z krajów deklarujących chęć członkostwa w Unii, Zoran Zaev zapowiedział, że wszystkie państwa będą pracować nad reformami wewnętrznymi.

- Będziemy nawzajem motywować się do poprawy poziomu życia naszych obywateli. Za kilka lat na pewno będziemy już członkami Unii Europejskiej, ale już teraz musimy pracować nad standardami w naszych krajach - mówił Zoran Zaev w Poznaniu. 

CZYTAJ TAKŻE: W Polsce zakończył się wewnętrzny proces ratyfikacyjny przyjęcia Macedonii Północnej do NATO

Osiem krajów unijnych, których władze przyjechały do Poznania, zadeklarowały kolejne wpłaty do unijnego funduszu inwestycyjnego na Bałkanach. Z tych pieniędzy mają być tworzone projekty pomocowe, głównie przy poprawie sytuacji gospodarczej, szkoleniach administracji państwowej oraz w rozwijaniu połączeń drogowych i infrastrukturalnych. 

Deklaracje współpracy

Kraje Unii Europejskiej i Bałkanów Zachodnich chcą rozwijać współpracę. Obszarami wspólnych działań mogą być projekty infrastrukturalne, walka z korupcją i wymiana młodzieży. 

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczał, że Polska dzieli się z krajami Bałkanów Zachodnich doświadczeniami w zakresie wzmacniania instytucji państwowych, samorządowych i podatkowych oraz doświadczeniami zwalczania korupcji. 

Angela Merkel podkreślała, że kraje południa mają znaczące sukcesy w rozwijaniu połączeń, w inwestycjach infrastrukturalnych i budowaniu mostów. Kanclerz Niemiec zwróciła także uwagę na działania dotyczące młodzieży.

- Mamy również organizację wymiany młodzieży sześciu państwa Bałkanów Zachodnich. A także współpracę akademii nauk tych państw. W tej chwili weszła w życie umowa roamingowa między państwami Bałkanów Zachodnich. Polska prezydencja zadbała też o to, żeby w przyszłości była uznawalność certyfikatów i dyplomów - mówi Angela Merkel.

Premier Bułgarii Bojko Borisow zaproponował premierowi Macedonii Zoranowi Zaewowi, by podczas prezydencji tych dwóch państw w procesie berlińskim w przyszłym roku kolejnym obszarem współpracy była ekologia i wszystko co może przyczynić się do ochrony przyrody na Bałkanach Zachodnich.

- Jeżeli jest na Bałkanach jest coś takiego z czego jesteśmy bardzo dumni, to wyjątkowa przyroda, piękno krajobrazów i czystość powietrza, wody, w ogóle całej przyrody - mówi premier Bułgarii.

Tematem szczytu w Poznaniu była też integracja Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską.

Proces berliński

Pomoc dla krajów bałkańskich to część rozpoczętego pięć lat temu przez Niemcy procesu berlińskiego. Polega on na wsparciu dla państw południa Europy, które chciałyby w przyszłości wstąpić do Unii Europejskiej. Chodzi o sześć krajów - Albanię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Kosowo, Macedonię Północną oraz Serbię.

Przewodnictwo w pracach procesu prowadzi obecnie Polska, stąd organizacja szczytu w Poznaniu.

IAR/PAP/agkmTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

MSZ: w Polsce zakończył się wewnętrzny proces ratyfikacyjny przyjęcia Macedonii Północnej do NATO

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 20:03
Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w Polsce zakończył się wewnętrzny proces ratyfikacyjny przyjęcia Macedonii Północnej do NATO. Jego ostatnim elementem było przekazanie do Sojuszu Północnoatlantyckiego dokumentu ratyfikacyjnego, co stało się 1 lipca. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. Rozmowy o biznesie, spotkania ministrów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 09:38
Na Szczycie Bałkanów Zachodnich w Poznaniu zaplanowano na dziś rozmowy na temat społeczeństwa obywatelskiego i biznesu. Polska w tym roku przewodzi procesowi berlińskiemu - inicjatywie wspierającej integrację sześciu krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską i jest gospodarzem szczytu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt Bałkanów Zachodnich. J. Czaputowicz: chcemy zwiększać stabilizację i rozwój regionu

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 10:18
- Bałkany Zachodnie pozostają kluczowym kierunkiem, jeżeli chodzi o międzynarodowe zaangażowanie Polski - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz w Poznaniu. Jak dodał, Europa nie może być postrzegana jako w pełni zjednoczona bez Bałkanów Zachodnich, zarówno z geograficznego, jak i geopolitycznego punktu widzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: proces berliński wnosi wartość dodaną do stosunków UE-Bałkany Zachodnie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 10:19
- Polska zdecydowała się przyłączyć do procesu berlińskiego, ponieważ jesteśmy głęboko przekonani, że wnosi on wartość dodaną do stosunków UE-Bałkany Zachodnie - powiedział premier Mateusz Morawiecki, otwierając sesję z udziałem liderów państw biorących udział w procesie berlińskim. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: bez integracji Bałkanów Europa nie zacznie oddychać pełną piersią

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 11:49
Podczas szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska popiera politykę rozszerzenia UE, bo opowiada się za Europą solidarności i otwartości, a nie Europą wzajemnych uprzedzeń.
rozwiń zwiń