more_horiz
Wiadomości

Rusza renowacja "Nocnej straży" Rembrandta. Proces będzie można oglądać na żywo

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 19:42
W poniedziałek w amsterdamskim muzeum Rijksmuseum rozpoczęła się renowacja dzieła "Nocna straż" Rembrandta. Prace konserwatorskie będzie można oglądać zza szyby - informuje Reuters. 
Renowacja arcydzieła Nocnej straży Rembrandta
Renowacja arcydzieła "Nocnej straży" RembrandtaFoto: PAP/EPA/FREEK VAN DEN BERGH

- Cała operacja ma kosztować 3 mln euro i potrwać około roku - powiedział dyrektor muzeum Taco Dibbits. To dlatego, że bezcenne dzieło jest nie tylko bardzo stare (powstało w 1642 roku), ale także bardzo duże - mierzy 3,63 na 4,37 metra i waży 337 kg.

Rembrandt Autoportret z łokciem 1200.jpg
Rembrandt - mistrz malarstwa niderlandzkiego

Renowacja do podziwiania zza szyby

W czasie operacji odnawiania, dzieło pozostanie na swoim miejscu - w Galerii Honorowej Rijksmuseum i będzie otoczone specjalną szybą, tak, by zwiedzający galerię mogli przyglądać się pracy konserwatorów.

Muzeum zamieściło dzisiaj wpis na swoim koncie na Twitterze, w którym informuje o oficjalnym starcie Operacji Nocna Straż, jak nazwano proces renowacji dzieła. "To będzie największy i zakrojony na najszerszą skalę projekt badawczy dzieła Rembrandta" - napisano. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Obraz Rembrandta, którego tytuł jest całkowicie przypadkowy

Do renowacji obrazu użyte zostaną najnowocześniejsze technologie - podało muzeum. 

Prace nad "Nocną strażą" zajęły Rembrandtowi kilka lat. Obraz to grupowy portret amsterdamskiej milicji miejskiej. Dzieło jest uznawane za przełomowe, bo pokazuje portretowane postaci w ruchu, a nie statyczną scenę.

Eksperci zastanawiają się czy dzieło zostało pomyślane jako scena nocna, czy jest jedynie tak postrzegane z uwagi na użycie światłocienia przez Rembrandta.

Tysiąc zdjęć wysokiej rozdzielczości i skanowanie laserowe

Renowacja rozpocznie się od zrobienia tysięcy zdjęć arcydzieła w wysokiej rozdzielczości i pod różnymi kątami, oraz przeskanowania obrazu laserami. - Skany laserowe i fotografie zostaną następnie połączone, by zobaczyć, jakie zmiany artysta wprowadzał w procesie tworzenia - powiedział agencji Reuters Taco Dibbits.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Malarstwo holenderskie w portalu PolskieRadio.pl

Konserwatorzy chcą też dowiedzieć się, jakie pigmenty zostały użyte w tworzeniu obrazu, by dobrać najlepszą metodę renowacji arcydzieła.

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem