Unijna narada w Brukseli. Jednym z tematów reforma sądownictwa w Polsce
Nie będzie to oficjalne wysłuchanie, ale podsumowanie dotychczasowego dialogu Brukseli z Warszawą. Tak jak w przeszłości, najpierw swoją ocenę przedstawi wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, później stanowisko Polski zaprezentuje wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.
2019-07-18, 06:31
Posłuchaj
Unijni dyplomaci spodziewają się, że Frans Timmermans będzie mówił o orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości i sytuacji sędziów w Polsce.
Powiązany Artykuł

Jest drugi etap postępowania Komisji Europejskiej przeciwko Polsce ws. sędziów
W środę Komisja rozpoczęła drugi etap postępowania o naruszenie unijnego prawa przeciwko Warszawie za system odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. Uznała, że nie gwarantuje on bezstronności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków. Innego zdania jest Polska.
- Sędziowie są w Polsce niezależni i postępowania dyscyplinarne, te procedury nie różnią się od tych, które istnieją w innych państwach, więc nie ma tutaj obawy - tłumaczył kilka dni temu w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.
REKLAMA
Dwa miesiące przerwy
Sprawa reformy sądownictwa w Polsce powraca na unijną naradę po dwóch miesiącach przerwy. Rumunia, która w pierwszym półroczu kierowała pracami Wspólnoty, nie proponowała dyskusji. Niektórzy komentowali, że ta formuła procedury związanej z artykułem 7 już się wyczerpała. Inni, że nie było żadnych nowych informacji i dyskusja byłaby bezprzedmiotowa.
Od początku tego miesiąca przewodnictwo w Unii sprawuje Finlandia, która wpisała ten punkt do pierwszego spotkania unijnych ministrów do spraw europejskich przy aprobacie większości państw.
mr
REKLAMA