X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Izrael: archeolodzy odkryli ruiny kościoła Apostołów, w którym Jezus uzdrowił niewidomego

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 11:33
Ruiny będące pozostałością kościoła Apostołów odnaleźli archeolodzy w Izraelu w pobliżu Morza Galilejskiego. Chodzi o bizantyjską świątynię zbudowana w Betsaidzie, gdzie mieszkali apostołowie Piotr, Andrzej i Filip oraz w którym według biblijnego przekazu Jezus Chrystus uzdrowił niewidomego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Nyack College/Twitter
  • Archeolodzy na znalezisko natrafili w izraelskim mieście El-Araj na północnym brzegu Morza Galilejskiego
  • Odkryciem są ruiny bizantyjskiej świątyni, w której - według biblijnego przekazu - Jezus Chrystus uzdrowił niewidomego
  • Dwa lata temu w El-Araj archeolodzy odkryli rzymską łaźnię, domy i ceramikę z czasów rzymskich

Na pozostałości budowli natrafiono w izraelskim mieście El-Araj na północnym brzegu Morza Galilejskiego. W starożytności była to żydowska wioska rybacka Betsaida, która w I wieku naszej ery weszła we władanie rzymskie i otrzymała nazwę Julias. Sto metrów od budowli odsłonięto ślady żydowskiej wioski rybackiej i rzymskiego polis.

jezioro_galilejskie1200.jpg
Archeolodzy prawdopodobnie odnaleźli miejsce narodzin św. Piotra

Kawałki marmuru zapoczątkowały odkrycie

Profesor Steven Notley z Nyack College powiedział telewizji Fox News, że na pierwsze dowody istnienia kościoła archeolodzy natknęli się w ubiegłym roku. Odkryto wtedy kawałki marmuru, który oddzielał prezbiterium od pozostałej części świątyni, a także małe szklane bloki, które stanowiły elementy mozaiki zdobiącej wnętrze. W tamtych czasach mozaikami były zdobione tylko świątynie.

- Te odkrycia dały nam informacje, że kościół jest w pobliżu - powiedział Steven Notley. Według badaczy mozaika zdobiła posadzkę świątyni. - Zawsze wspaniałe jest oświetlać te piękne zdobione podłogi po 1500-letnim przysypaniu - podkreślił Steven Notley.

Opis bawarskiego biskupa

Kościół Apostołów był wspominany przez pielgrzymów, którzy w średniowieczu przybywali na biblijne tereny. Wygląd świątyni opisał bawarski biskup Willibald z Eichstatt, który w 725 r. pielgrzymował do Ziemi Świętej. Umiejscowił go między Kafarnaum i Kursi, czyli tam, gdzie odkryto ruiny.

- Willibald stwierdził, że kościół w Betsaidzie został zbudowany nad domem Piotra i Andrzeja, pierwszych uczniów Jezusa - powiedział Fox News prof. Steven Notley. Dodał, że odkrycie kościoła jest istotne z co najmniej dwóch powodów. - Aż do niedawnego odkrycia wielu uczonych kwestionowało jego istnienie. Chociaż jest wspominane w bizantyjskich szlakach pielgrzymkowych, wielu myślało, że raporty się mylą. Ważne jest to, że kościół potwierdza położenie Betsaidy" - podkreślał.

Rzymska łaźnia

Całun-twarz_663_364.jpg
Całun Turyński i jego tajemnica

W języku hebrajskim Betsaida oznacza "dom rybaka". Zgodnie z Nowym Testamentem mieli się tam urodzić Andrzej, Piotr, Filip oraz, według tradycji, Jan i Jakub Większy. Święty Marek w Ewangelii zapisał, że w Betsaidzie Jezus Chrystus uzdrowił niewidomego. Zapowiedział też zniszczenie miasta.

Szacuje się, że miejsce to pozostało niezamieszkane w IV i V wieku naszej ery. Miejscowa społeczność zachowała jednak pamięć o starożytnej osadzie. - Odkrycie kościoła daje podstawę, by El-Araj uznać za nowotestamentową Betsaidę-Julias - wyjaśnił prof. Steven Notley. 

W 2017 r. w El-Araj odkryto rzymską łaźnię. Następnie badacze odnaleźli domy i ceramikę z czasów rzymskich, co potwierdziło doniesienia o istniejącej tam wiosce. Archeolodzy są przekonani, że w trakcie prac uda się całkowicie wykopać bizantyjski kościół.

- Dotąd odkryliśmy tylko niektóre południowe pomieszczenia kościoła, prawdopodobnie południową nawę. Dodatkowo odkrywamy mozaiki, najprawdopodobniej z nawy środkowej kościoła - podkreślił Steven Notley.

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trzech młodych Polaków prowadzi badania na izraelskiej pustyni za pomocą drona

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2018 10:35
Polska grupa archeologiczna jest pierwszym zespołem z Europy, który rozpoczął prace na pustyni Negew. Chodzi o to, by w nowoczesny a równocześnie tani sposób zbadać starożytne miasta, które zostały zbudowane 23 wieki temu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe znalezisko archeologów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2018 11:27
Archeologowie odkryli najstarszy meczet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wraz z nim wykopano system nawadniający, który dostarczał wodę do beduińskiej oazy. Odnalezione ruiny znajdują się w miejscowości Al Ain, która była główną osadą Beduinów mieszkających na największej piaszczystej pustyni świata Ar Rub al Chali.
rozwiń zwiń