X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Zmieniające barwę tatuaże wskażą aktualny stan zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 09:04
Międzynarodowy zespół, prowadzi badania nad tatuażem zmieniający kolor pod wpływem różnych zdrowotnych wskaźników obecnych we krwi. Będzie to szczególnie istotne w przypadku osób chorych, zmuszonych do regularnego sprawdzania poziomu - informuje "Rzeczpospolita"
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Todor Rusinov
  • "Zmieniające barwę tatuaże wskażą aktualny stan zdrowia" - pisze w czwartkowym wydaniu "Rzeczpospolita"
  • Chodzi o tatuaż zmieniający kolor pod wpływem różnych zdrowotnych wskaźników obecnych we krwi
  • Nad taką technologią pracuje międzynarodowy zespół

Jak pisze dziennik, nad taką technologią pracuje międzynarodowy zespół, którym kieruje dr Ali Yetisen z Chemical Engineering and Biotechnology University of Cambridge. Artykuł o tym zamieszono w piśmie Angewandte Chemie International Edition.

Metoda znajduje się w fazie eksperymentalnej - chodzi o tatuaż zmieniający kolor pod wpływem różnych zdrowotnych wskaźników obecnych we krwi.

CZYTAJ TAKŻE: Ludzie nauki. Jak będzie wyglądała diagnostyka komórek białaczkowych? >>>

Jak zwraca uwagę gazeta, będzie to szczególnie istotne w przypadku osób chorych, zmuszonych do regularnego sprawdzania poziomu niektórych substancji w organizmie, co muszą robić np. cukrzycy, którzy muszą kontrolować kilka razy dziennie poziom glukozy we krwi.

"Tatuaż wskaże również np. poziom pH, co wskazuje stan rezerwy alkaliczno-mineralnej oraz zdolność organizmu do neutralizowania kwasowych pozostałości, które tworzą się w procesie trawienia pokarmów; w normalnym trybie wartość pH wzrasta po posiłku" - pisze "Rz".

Podstawą funkcjonowania tego tatuażu będą receptory kolorymetryczne reagujące na aktywność biologiczną. Tusz tatuażu będzie wprowadzany głęboko pod skórę, w pobliże żył, którymi przepływa krew. Kontakt między nimi spowoduje zmianę koloru tatuażu.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Medycyna - studia dla ludzi z pasją i dla wytrwałych

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 17:20
Medycyna to jeden z kierunków, który nadal kojarzy się z prestiżem. Dostać się jest trudno, niełatwo te studia też skończyć. Egzaminy, praktyki i specjalizacja już po ukończeniu studiów sprawiają, że do końca docierają tylko najlepsi. Później trudności też nie brakuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Szumowski: kolejne choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 12:01
Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że lista bezpłatnych wyrobów medycznych obejmuje m.in. specjalistyczne opatrunki, bandaże, opaski, przylepce, rękawy opatrunkowe, preparaty i płyny dezynfekcyjne, igły jednorazowego użytku, a także żywność specjalnego przeznaczenia medycznego.
rozwiń zwiń