Szef MSZ spotkał się z Mikiem Pompeo w USA. Rozmowa o wizycie Trumpa w Polsce
Głównym tematem rozmowy Jacka Czaputowicza z Mikiem Pompeo była zbliżająca się wizyta w Polsce Donalda Trumpa. Szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że będzie towarzyszył amerykańskiemu prezydentowi. W rozmowie z dziennikarzami minister Jacek Czaputowicz wyraził przekonanie, że sprawa restytucji mienia ofiar Holokaustu nie wpłynie na przebieg wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.
2019-08-21, 07:06
Posłuchaj
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo ocenił stosunki polsko-amerykańskie jako bardzo dobre i pochwalił Polskę za udział w rozwiązywaniu globalnych problemów. Szef amerykańskiej dyplomacji rozmawiał w Nowym Jorku z ministrem spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem.
Spotkanie odbyło się przy okazji posiedzenia rady Bezpieczeństwa na temat Bliskiego Wschodu.
Rozmowy o wizycie prezydenta USA w Polsce
Minister Czaputowicz podkreślił, że przygotowania do wizyty Donalda Trumpa w Warszawie idą zgodnie z planem. - Ta nasza dzisiejsza rozmowa oraz wizyty na różnych szczeblach świadczą o szczególnie dobrych relacjach pomiędzy naszymi państwami - powiedział Jacek Czaputowicz.
REKLAMA
Szef amerykańskiej dyplomacji pochwalił współpracę z Polską w rozwiązywaniu globalnych problemów. - Nasze relacje oparte są na wspólnej wizji świata. I choć czasami preferujemy inne rozwiązania, zawsze zmierzamy do tego samego celu - podkreślił Mike Pompeo.
Sekretarz stanu USA dodał, że dobra współpraca z Polską jest jednym z powodów, dla których prezydent Donald Trump złoży wkrótce kolejną wizytę w Polsce.
Powiązany Artykuł
Szef MSZ: chcemy zaostrzenia tonu Unii Europejskiej wobec Rosji
Szef MSZ o liście 88
Minister Czaputowicz wyraził przekonanie, że sprawa restytucji mienia ofiar Holokaustu nie wpłynie na przebieg wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce.
REKLAMA
Minister zaznaczył, że podczas spotkania w Nowym Jorku sekretarz stanu USA Mike Pompeo nie podejmował tej kwestii. - Ten problem w naszych relacjach będzie pewnie musiał być poruszany, bo zdajemy sobie sprawę, że list 88 senatorów to ważny głos opinii publicznej, z którym władze USA muszą się liczyć. Nie sądzę jednak by miało to wpływ na przebieg wizyty czy najbliższych rozmów pomiędzy prezydentami - tłumaczył minister odpowiadając na pytanie Polskiego Radia.
Na początku sierpnia grupa 88 amerykańskich senatorów z obu partii politycznych podpisała list do sekretarza stanu Mike’a Pompeo by wywarł nacisk na Polskę w sprawie restytucji mienia ofiar Holocaustu. Sygnatariusze listu napisali, że Polska nie wywiązała się z obietnicy złożonej ofiarom Holokaustu i innym osobom, których własność została zagarnięta.
Patrole w cieśninie Ormuz
Zapytany o możliwość udziału Polski w operacji patrolowania cieśniny Ormuz minister Czaputowicz powiedział, że Polska nie dysponuje jednostkami marynarki wojennej, które mogłyby uczestniczyć w takiej operacji.
Wyraził jednak przekonanie, że nasz kraj mógłby wziąć udział w tej misji, na przykład wysyłając ekspertów.
REKLAMA
Jacek Czaputowicz przypomniał, że z inicjatywy Niemiec dojdzie do dyskusji w ramach Unii Europejskiej o wsparciu operacji patrolowania cieśniny Ormuz.
Minister podkreślił konieczność zachowania wspólnego frontu przez Europę i Stany Zjednoczone.
Podczas debaty w radzie Bezpieczeństwa sekretarz Mike Pompeo wzywał inne kraje by przyłączyły się do patrolowania cieśniny Ormuz wobec zagrożenia dla żeglugi ze strony Iranu.
Obecnie w operacji biorą udział USA, Wielka Brytania i Bahrajn.
REKLAMA
Spotkanie z Polonią
Spotkanie z Polonią jest głównym punktem wizyty szefa polskiej dyplomacji Jacka Czaputowicza w Chicago. Szef MSZ spędzi tam jeden dzień.
REKLAMA
Minister Jacek Czaputowicz przybywa do Chicago z Nowego Jorku. Wizytę rozpocznie o 16.00 czasu obowiązującego w Polsce od odwiedzenia polonijnego cmentarza w miejscowości Niles, gdzie znajdują się m.in. Pomnik Katyński i Tablica Smoleńska.Jacek Czaputowicz ma w tym miejscu złożyć kwiaty.
Szef polskiego MSZ odwiedzi też polską Misję Duszpasterstwa pod wezwaniem Trójcy Świętej w Chicago.
Kolejnym punktem wizyty będzie Muzeum Polskie w Ameryce.
Instytucja ma bezcenne dokumenty i pamiątki, przekazane do zbiorów przez Polonię. Są wśród nich są przedmioty, które należały do Tadeusza Kościuszki, Kazimierza Pułaskiego i Jana Ignacego Paderewskiego.
REKLAMA
Na zakończenie pobytu w Chicago Jacek Czaputowicz w budynku Konsulatu Generalnego RP ma spotkać się z liderami polonijnych organizacji.
Wieczorem czasu lokalnego szef MSZ odleci do Nowego Jorku, gdzie jutro będzie kontynuował prace w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
PAP/IAR/agkm
REKLAMA