X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Niemiecki ekonomista do Polski: nie przyjmujcie euro, to śmiertelny cios

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 09:11
Markus Krall, niemiecki ekonomista i menadżer zajmujący się oceną ryzyka w gospodarce, w rozmowie z PAP ostrzega Polskę przed przyjęciem wspólnej unijnej waluty. Ekspert przewiduje pod koniec 2020 r. zawalenie się strefy euro. - Polska nie może wstępować teraz do strefy euro. Byłoby to zadanie śmiertelnego ciosu polskiej gospodarce - ostrzega ekonomista.
Główna siedziba Deutsche Banku - największego niemieckiego banku - we Frankfurcie
Główna siedziba Deutsche Banku - największego niemieckiego banku - we FrankfurcieFoto: Gordon Bell/ Shutterstock

Markus Krall, niemiecki ekonomista ostrzega przed przyjęciem euro:

  • strefa euro to wadliwa konstrukcja, osłabia gospodarkę Niemiec
  • niewydolne przedsiębiorstwa upadną, pociągną za sobą banki
  • w strefie euro skokowo wzrośnie inflacja
  • Polska gospodarka ucierpi przez powiązania
  • przyjęcie euro byłoby "śmiertelnym ciosem dla Polskiej ekonomii"
wykres-free-shut-1200.jpg
MFW: gorsze prognozy dla światowej gospodarki

Zdaniem Kralla euro jest wadliwą konstrukcją podtrzymywaną przy życiu jedynie dzięki polityce, która trwale niszczy zdolność gospodarki RFN do konkurencji i osłabia system bankowy. Bez zerowych stóp procentowych w strefie wspólnej waluty Włochy, Francja, Grecja i inne kraje dawno by zbankrutowały - podkreśla.

Przedsiębiorstwa "zatruwają" banki

Zerowe stopy utrzymują jednak przy życiu nieskuteczne firmy oraz zmniejszają dochody banków i systemu finansowego.

- Nieefektywne przedsiębiorstwa zatruwają portfolio banków, których są klientami. Gdy te przedsiębiorstwa wreszcie zaczną upadać, będzie to jednocześnie oznaczało ogromną falę strat dla instytucji finansowych. Tak poważną, że system bankowy w eurolandzie czeka zapaść - pesymistycznie przewiduje ekonomista, autor książek nt. polityki finansowej.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Coraz więcej rozliczeń w euro dokonywanych przez klientów banków w Polsce

W momencie, gdy dochody spadną na tyle, że banki znajdą się na minusie - a może do tego dojść pod koniec przyszłego roku - będziemy świadkami drastycznego ograniczenia dostępności kredytów, bo straty spowodują erozję funduszy własnych banków. Ich posiadanie jest warunkiem udzielania kredytów. Brak kredytów doprowadzi do fali bankructw niewydolnych, a następnie także zdrowych przedsiębiorstw. Spirala będzie się nakręcać - twierdzi menedżer.

Według wstępnych danych Eurostatu, PKB strefy euro wzrósł o 0,2 punkta procentowego kwartał do kwartału w drugim kwartale 2019 roku i o 1.1 p. procentowego rok do roku.

Masowe bezrobocie i skokowa inflacja

Jak przewiduje, efektem będzie masowe bezrobocie. Zaczną też upadać instytucje finansowe, gdyż firmy przestana spłacać kredyty. Europejski Bank Centralny będzie próbował sytuację ratować poprzez dodruk pieniędzy - bo państwa nie będą ich miały. Bardzo szybko doprowadzi to do nagłego wzrostu ilości pieniędzy na rynku.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] J. Kwieciński: własna waluta pozwala nam szybciej doganiać Zachód

- Deflacja przerodzi się w inflację. Doprowadzi to do utraty oszczędności nie tylko u Niemców, ale wszystkich tych, którzy je ulokowali w euro. Spowoduje to wycofanie poparcia politycznego dla euro i kraje będą wracać do walut narodowych - prognozuje jeden z najbardziej uznanych w Niemczech ekspertów zajmujących się ryzykiem gospodarczym.

Wedułg danych Eurostatu, lipcowa inflacja w strefie euro spadła o 0,2 punkta procentowego do 1.1% procenta miesiąc do miesiąca.

Jego zdaniem, krach strefy euro nie obędzie się też bez konsekwencji dla Polski.

Przyjęcie euro "śmiertelnym ciosem" dla Polski

- Polska gospodarka opiera się na wielu filarach, które mogą zostać uszkodzone poprzez kryzys strefy euro. Przede wszystkim ucierpi popyt na polskie produkty w eurolandzie. W kurczącej się gospodarce ten popyt również będzie się kurczył. Polska musi się też niestety nastawić na to, że wir recesji strefy euro pociągnie również ją. Wzrost gospodarczy będzie zatem słabszy albo wręcz ujemny - prognozuje Krall, na co dzień dyrektor zarządzający w firmie goetzpartners we Frankfurcie nad Menem, która zajmuje się oceną i minimalizacją ryzyka w przedsiębiorstwach.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Słabe dane z brytyjskiej gospodarki. W drugim kwartale spadło PKB

- Jeśli polski rząd zapytałby mnie o radę, to doradzałbym odizolowanie polskiego systemu bankowego od strefy euro tak bardzo, jak to tylko możliwe. Kapitał własny banków powinien znajdować się na terenie Polski. Należy wprowadzić limity pożyczek międzybankowych za granicę, zwłaszcza do strefy euro. Powinno się też ograniczyć handel produktami pochodnymi. Przede wszystkim jednak Polska pod żadnym pozorem nie może wstępować teraz do strefy euro. Byłoby to zadanie śmiertelnego ciosu polskiej gospodarce - ostrzega ekonomista.

Polacy i tak odczują zapaść eurolandu

Jest on przekonany, że nawet gdyby Polska się zabezpieczyła, to banki - a zatem też zwykli ludzie - odczują zapaść eurolandu.

- Swoim klientom w Niemczech doradzam kupowanie krótkoterminowych obligacji państw spoza strefy euro. Swoją drogą, Polska jest na liście krajów, które polecam - obok USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Czech, Węgier, Australii, Singapuru i Nowej Zelandii. Poza tym zalecam ulokowanie części oszczędności w złocie. Jest to jednak ważniejsze dla Niemców i mieszkańców strefy euro niż Polaków. Wasza waluta - złoty, przetrwa kryzys, a euro - nie - konkluduje Markus Krall.


mbl

Czytaj także

Strefa euro w Polsce. Zyskamy czy stracimy?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 20:35
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, temat wprowadzenia euro wisi w powietrzu. Czy korzyści płynące z bycia krajem członkowskim Unii Europejskiej muszą płynąć z wprowadzenia do Polski strefy euro? Goście "Debaty" zajęli się rozpatrzeniem możliwych korzyści i strat, które mogłyby wyniknąć z wprowadzenia euro w kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Kwieciński w Luksemburgu: zgoda na budżet UE dopiero w przyszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 16:26
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński przewiduje, że nie uda wynegocjować nowego budżetu Unii Europejskiej w tym roku, jak planowano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert PISM o brexicie: wycena sił stron nastąpi w połowie września

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 12:00
Premier Wielkiej Brytanii i unijni politycy na razie szacują siły, być może mają na względzie przygotowania do gry wzajemnych oskarżeń o sprawstwo w przypadku bezumownego brexitu  – mówi w rozmowie ekspert PISM dr Przemysław Biskup. Konluzywnych rozmów można oczekiwać w drugiej połowie września – kiedy będzie już wiadomy wynik batalii politycznej w brytyjskim parlamencie.
rozwiń zwiń