Rocznica wybuchu II wojny. Apel Konsula RP i Rabina z Nowego Jorku
Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski i nowojorski Rabin Shmuley Boteach zaapelowali, by Polacy i Żydzi razem upamiętnili rocznicę wybuchu II wojny światowej. W komentarzu opublikowanym przez dziennik "New York Post" argumentują, że oba narody mają do opowiedzenia wspólną historię okrucieństwa doznawanego ze strony nazistowskich Niemiec.
2019-08-31, 09:29
Posłuchaj
Maciej Golubiewski i Shmuley Boteach przypominają, że podczas II wojny światowej Polska straciła największy odsetek swoich obywateli. Były wśród nich trzy miliony Żydów, którzy stali się obiektem zagłady tylko dlatego, że byli Żydami.
Powiązany Artykuł
Warszawa: 40 krajów na obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej
"Lekcje z wojny zostaną najlepiej zapamiętane i nauczane, jeśli Polacy i Żydzi będą działać wspólnie, mimo, że tragicznym skutkiem Niemieckiej agresji było rozdzielnie naszych narodów, które przez 800 lat były połączone geograficznie" - piszą autorzy artykułu.
Zwracają też uwagę też, że początek II wojny światowej był aktem wspólnej agresji Niemiec i Związku Radzieckiego. Golubiewski i Schmuley przypominają postacie kapitana Witolda Pileckiego i Jana Karskiego oraz fakt, że Zachód nie chciał otworzyć swoich granic dla żydowskich uchodźców mimo raportów o masowej zagładzie.
REKLAMA
- Ostatnio przyzwyczailiśmy się do napięć pomiędzy Polakami i Żydami oraz Polską i Izraelem. Jednak 1 września, Polacy i Żydzi powinni zjednoczyć się i dać wspólne świadectwo okrucieństw wojennych gdy Hitler zgotował trudny do opisania horror narodowi polskiemu a w szczególności polskim Żydom - podkreślają.
Powiązany Artykuł
Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny
Apel o pamięć o ofiarach
Maciej Golubiewski i Shmuley Boteach zaapelowali o pamięć o ofiarach, przeciwstawienie się dyktatorskim prześladowaniom, potępienie ludobójstwa gdziekolwiek ma miejsce oraz walkę z antysemityzmem na świecie.
- Polacy i Żydzi powinni się zobowiązać do wspólnego wcielania w życie hasła "Nigdy Więcej" - zakończyli swój artykuł konsul generalny Maciej Golubiewski oraz rabin Schmuley Boteach.
mr
REKLAMA
REKLAMA