X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Francja: trwa usuwanie szkód po pożarze Notre Dame. Odbudowa najwcześniej w 2020 roku

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 07:46
- Odbudowa zniszczonej w pożarze katedry Notre Dame rozpocznie się najwcześniej w pierwszym półroczu 2020 r. - ocenił Christophe Rousselot z Fundacji Notre Dame. Nadal trwa usuwanie szkód spowodowanych przez ogień 15 kwietnia, a budowla jest zabezpieczana.
Pożar katedry Notre Dame
Pożar katedry Notre Dame Foto: shutterstock/Loic Salan

Według francuskich władz zakończono oczyszczanie świątyni oraz sąsiednich szkół i przedszkoli, zarządzone po stwierdzeniu w okolicy wysokiego stężenia pyłu ołowiowego, uwolnionego z rozgrzanych w pożarze ołowianych części konstrukcji katedry. Prawie wszystkie okoliczne placówki oświatowe mogły przyjąć dzieci 2 września - poinformowano. Niektóre stowarzyszenia oskarżają jednak władze o lekceważenie niebezpieczeństwa.

Czytaj więcej
shutterstock notre dame free (po pożarze) 1200.jpg
Francja: katedrze Notre Dame wciąż grozi zawalenie. To przez fale upałów

Bezpośrednio po pożarze prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że katedra odbudowana zostanie w pięć lat. Architekci zaczęli przedstawiać swoje pomysły i wybuchły spory. Jedni twierdzili, że przy rekonstrukcji należy trzymać się pierwotnych metod i planów. Inni uznali takie podejście za niemożliwe i proponowali rozwiązania nowoczesne nie tylko pod względem technologicznym, ale i estetycznym.

Niebezpieczny pył ołowiowy

Spory o wizję odbudowy ucichły, gdy okazało się, że podczas pożaru z nagrzanej iglicy i innych ołowianych elementów uwolniły się setki ton pyłu ołowiowego. Najpierw zdano sobie sprawę, że jest on niebezpieczny dla pracujących w katedrze. W lipcu okazało się, że zanieczyszczenie pyłem sięgnęło sąsiednich ulic, budynków i szkół. U niektórych z przebywających tam na półkoloniach dzieci wykryto przekraczający normy poziom ołowiu we krwi.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Prace w katedrze Notre Dame odłożone o tydzień. Powodem jest skażenie ołowiem

19 sierpnia wznowiono prace w świątyni, polegające nadal na zabezpieczaniu budowli. Zakłada się tzw. prawidła, podpierające łęki i sklepienia, umacniany jest szkielet dachu. Debata nad wizją odbudowy powróci dopiero po całkowitym zabezpieczeniu katedry. Już zapowiedziano międzynarodowy konkurs na wzniesienie iglicy.

Rektor Notre Dame ks. Patrick Chauvet podkreśla, że ważne jest zachowanie świątynnego charakteru katedry także podczas prac remontowych. Jednym z pomysłów jest ustawienie tymczasowej świątyni na rozciągającym się przed Notre Dame dziedzińcu św. Jana Pawła II.

Niepokój mieszkańców

Krótkie rozmowy z mieszkańcami dzielnicy wskazują, że nie do końca ufają oni zapewnieniom o całkowitym usunięciu pyłu ołowiowego. Pracownica położonej na Wyspie św. Ludwika Biblioteki Polskiej w Paryżu wyraziła zaufanie w "dobrą organizację prac prowadzonych przez władze miejskie", przyznała jednak, że "jakiś niepokój jest".

>>> Dowiedz się więcej o pożarze katedry Notre Dame w Paryżu <<<

Niepokój wyraził też Jerome Kappe, właściciel położonej w pobliżu świątyni restauracji. - To, co było naszym atutem, stało się w tym roku strasznym balastem. Ludzie z daleka zaglądają do środka i odchodzą - zaznaczył.

jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odbudujmy Notre Dame. Podsumowanie akcji Caritas Polska

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 16:13
Bisko 150 tys. zł zebrali Polacy na odbudowę katedry Notre Dame. Konferencja Episkopatu Polski i Caritas Polska podsumowały trzy miesiące zbiórki po pożarze paryskiej katedry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odbudowa katedry Notre Dame. Polacy zebrali już blisko 150 tys. zł

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 18:16
Konferencja Episkopatu Polski i Caritas Polska podsumowały trzy miesiące zbiórki po pożarze paryskiej katedry. Jak wynika z wyliczeń, Polacy zebrali bisko 150 tysięcy złotych na odbudowę Notre Dame.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wznowiono prace w zniszczonej katedrze Notre Dame. Ile potrwa odbudowa?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 12:53
Prace w zniszczonej w pożarze paryskiej katedrze Notre Dame, wstrzymane 25 lipca z powodu ryzyka zanieczyszczenia ołowiem, wznowiono w poniedziałek – poinformowała agencja AFP. Na kontynuację robót po wdrożeniu odpowiednich procedur bezpieczeństwa zezwoliła inspekcja pracy.
rozwiń zwiń