X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ważą się losy przepisów dot. transportu międzynarodowego. Polska ma nowy plan w PE

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2019 15:38
Europosłowie przygotowują się do wznowienia prac nad przepisami zaostrzającymi zasady w transporcie międzynarodowym, Polacy mają nowy plan ich opóźnienia. Tak ustaliła w Parlamencie Europejskim brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Audio
  • PE: przepisy dot. transportu międzynarodowego, Polacy mają nowy cel. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock.com

unia europejska free 1200.jpg
Ekspert: pieniądze na wspólną politykę rolną to ogromna część budżetu UE

Naszym deputowanym, działającym ponad podziałami, już raz udało się opóźnić negocjacje nad przepisami niekorzystnymi dla naszych przewoźników. Nie rozpoczęły się one w poprzedniej kadencji, lecz zostały przekazane nowemu europarlamentowi, wyłonionemu w majowych wyborach. Teraz Polacy chcą, by negocjacje rozpoczęły się za kadencji nowej Komisji Europejskiej, która rozpocznie urzędowanie 1 listopada.

Naciski na Parlament Europejski

Dla obecnej komisarz do spraw transportu Violety Bulc to sprawa ambicjonalna. To ona zaproponowała, by sektor przewozów międzynarodowych był objęty restrykcyjnymi przepisami o delegowaniu pracowników. Na koniec kadencji będzie rozliczana z tego, co udało się jej zrobić. I dlatego jej współpracownicy naciskają na nowy Parlament Europejski, by jak najszybciej uzgodnił mandat do negocjacji z krajami członkowskimi w sprawie ostatecznego kształtu przepisów.

Jak wynika z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia, iż koordynatorzy komisji transportu europarlamentu ustalili, że 24 września zostanie przyjęty mandat do rozmów, nasi europosłowie nie składają jednak broni. Wskazują na wątpliwości prawne – w poprzedniej kadencji przepisy zaakceptowano na sesji plenarnej, mimo że wcześniej, na komisji transportu, dwa z trzech raportów w tej sprawie zostały odrzucone.

wawrzyk 1200.jpg
P. Wawrzyk: pomoc dla krajów słabiej rozwijających się to lepszy sposób na rozwiązanie kryzysu

Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka usłyszała w Parlamencie Europejskim, że opóźnienie prac jest istotne, bo jest szansa na korzystną dla nas zmianę na stanowisku komisarza do spraw transportu. O to portfolio bardzo zabiega Rumunia, która ma podobne do Polski, negatywne stanowisko w sprawie zaostrzenia przepisów w transporcie międzynarodowym. Nieoficjalne przecieki z ostatnich dni wskazywały, że komisarzem do spraw transportu ma zostać właśnie przedstawiciel Rumunii – Gdyby tak się stało, ułatwiłoby nam to działania, bo mielibyśmy sojusznika w Komisji Europejskiej – powiedział Beacie Płomeckiej jeden z urzędników.

Protekcjonizm gospodarczy

W kwietniu, większością głosów, Parlament Europejski opowiedział się za zaostrzeniem zasad w transporcie międzynarodowym dotyczących delegowania pracowników. Chodzi o czas pracy kierowców i ustaloną płacę minimalną plus wszystkie dodatki obowiązujące w kraju, w którym realizowane byłyby przewozy. To wiązałoby się z podwyższeniem kosztów i biurokratycznych wymogów, a małym firmom groziłoby bankructwo. Na tych przepisach zależało bardzo krajom Europy Zachodniej, który mówiły, że trzeba walczyć z dumpingiem socjalnym, Polska i państwa naszego regionu odpowiadały że to protekcjonizm gospodarczy i próba wyeliminowania tańszej, wschodniej konkurencji z unijnego rynku. Przepisy są niekorzystne dla Europy Środkowo-Wschodniej, ale Polska ucierpiałaby najbardziej, bo ma największą flotę transportową w całej Unii Europejskiej.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Ryszard Legutko: Unia Europejska wymaga zmian, zasiedziała się

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 18:00
W środę odbyła się debata kandydatów frakcji Parlamentu Europejskiego walczących o funkcję przewodniczącego Komisji Europejskiej. Prof. Ryszard Legutko powiedział w "Pulsie Trójki", że "katastrofalnym" przewodniczącym byłby Manfred Weber, a także obecny wiceprzewodniczący Frans Timmermans.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Müller: będziemy zabiegać o ważną tekę dla polskiego komisarza

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 16:47
W czwartek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma spotkać się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. - Rozmowy będą dotyczyć kwestii personalnych przy tworzeniu składu Komisji Europejskiej, a także spraw programowych. Istotne są dla nas między innymi kwestie sprawiedliwej transformacji energetycznej i sprawa polityki migracyjnej - podkreślił w PR24 rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Wojciechowski: komisja ds. rolnictwa jest jedną z najważniejszych w Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 16:57
– Rolnictwo w Europie ma przyszłość. Jeśli będę za nie odpowiedzialny to zrobię wszystko, by rozwijało się. (…) Czuję problemy rolników. Nie trzeba mi opowiadać o życiu na wsi, bo znam to z własnego doświadczenia – powiedział w Polskim Radiu 24 Janusz Wojciechowski, kandydat na komisarza Unii Europejskiej. – Szansa na tekę ds. rolnictwa to wielki sukces negocjacyjny rządu – dodał.  
rozwiń zwiń