X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Hiszpania: biskupi ostrzegają przed medytacją orientalną. "Łatwe rozwiązania nie dają równowagi emocjonalnej"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 14:14
Hiszpańscy hierarchowie przygotowali specjalny dokument, w którym piszą m.in., że "poszukiwanie samego siebie nie prowadzi do Boga". "Ludzie zbyt łatwo padają ofiarą pustki, stresu, udręki i frustracji", a w konsekwencji szukają łatwych rozwiązań, które mają zapewnić "równowagę i dobrostan emocjonalny" - tłumaczą biskupi.
Medytacja pomaga w wyciszeniu emocji i poprawie koncentracji
Medytacja pomaga w wyciszeniu emocji i poprawie koncentracjiFoto: Glow Images/East News

Dokument "Moja dusza pragnie Boga, Boga żywego. Doktrynalne kierunki modlitwy chrześcijańskiej" zawiera wskazania, jak odnosić się do dalekowschodnich technik medytacyjnych, które zyskują popularność także wśród chrześcijan. Celem dokumentu, jak podkreślają biskupi, jest ukazanie "natury i bogactwa modlitwy oraz doświadczenia duchowego zakorzenionego w Objawieniu i tradycji chrześcijańskiej". "Centrum modlitwy ma być Jezus Chrystus" - czytamy w nocie doktrynalnej hiszpańskiego episkopatu.

"Pragnienie Boga towarzyszy każdemu człowiekowi podczas jego istnienia" - zaznaczają biskupi, dodają jednak, że "dzisiejsza kultura i społeczeństwo, charakteryzujące się zsekularyzowaną mentalnością, utrudniają kultywowanie duchowości i wszystkiego, co prowadzi do spotkania z Bogiem". W dokumencie kontynuowana jest diagnoza nowoczesnego i konsumpcyjnego społeczeństwa: "ludzie zbyt łatwo padają ofiarą pustki, stresu, udręki i frustracji", a w konsekwencji szukają łatwych rozwiązań, które mają zapewnić "równowagę i dobrostan emocjonalny".

Pomoc w dobrym wyborze

Członkowie Komisji Doktryny Wiary Episkopatu Hiszpanii zaznaczają, że takie działania mogą prowadzić do porzucenia wiary, dlatego w dokumencie przypominają o bogactwie modlitwy i "doświadczenia duchowego zakorzenionego w Objawieniu i tradycji chrześcijańskiej". Piszą także o kryteriach, które pomagają rozeznać, które elementy innych tradycji religijnych, dziś bardzo rozpowszechnionych, można włączyć do chrześcijańskiej praktyki modlitewnej, a które nie.

"Modlitwa chrześcijańska jest inicjatywą Boga i słuchaniem przez człowieka, na tym polega zasadnicza różnica pomiędzy nią a jakimkolwiek innym rodzajem medytacji” – podkreślają hiszpańscy biskupi.

pg,conferenciaepiscopal.es

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Polska pod krzyżem". Bp Wiesław Mering: kto nawraca swoje serce, nawraca świat

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 14:34
- Jeżeli chcemy doprowadzić w naszym kraju do polepszenia sytuacji, tej osobistej i tej społecznej, to musimy zacząć od nawracania własnych serc. Potrzeba nam do tego siły, która bije z krzyża - powiedział w środę biskup włocławski Wiesław Mering, nawiązując do akcji modlitewnej "Polska pod krzyżem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Asia Bibi uciekła z Pakistanu i mówi: trwają tam prześladowania

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2019 10:12
Asia Bibi – pakistańska chrześcijanka, która została skazana na śmierć za "bluźnierstwo" wobec islamu, a po ośmiu latach w celi śmierci uniewinniona przez sąd – udzieliła pierwszego wywiadu. Artykuł ukazał się w brytyjskim dzienniku "The Telegraph".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Troska papieża o "wspólny dom"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 07:00
W związku z kończącym się okresem urlopów i nieuchronnym powrotem do codziennych obowiązków proponujemy opowieść o człowieku, który pracował „na maksymalnych obrotach” św. Maksymilianie Kolbe. Skąd czerpał na to siły, skąd brał motywację?
rozwiń zwiń