X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Rosja: premiera księgi upamiętniającej ofiary zbrodni w Katyniu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 06:32
Osiemdziesiąt lat temu, 17 września 1939 roku, Związek Radziecki napadł na Polskę. Przypominając o sowieckiej agresji na nasz kraj, historycy z rosyjskiego stowarzyszenia "Memoriał" przygotowali publiczną prezentację księgi upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej.
Audio
  • Rosyjscy historycy przygotowali prezentację księgi upamiętniającej ofiary zbrodni katyńskiej - Maciej Jastrzębski (IAR)
Polski cmentarz wojenny w Miednoje
Polski cmentarz wojenny w Miednoje Foto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

miednoje 663.jpg
MSZ: Polska wystąpiła do Rosji o informacje ws. zakresu ekshumacji w Miednoje

Trzytomowe dzieło zatytułowane "Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje" zawiera nazwiska ponad 6300 polskich jeńców zamordowanych wiosną 1940 roku przez oprawców z NKWD.

Księga tytułem nawiązuje do pierwszego dzieła dokumentującego śmierć 4421 polskich oficerów zastrzelonych w Katyniu. Jak tłumaczy kierujący polską sekcją stowarzyszenia "Memoriał" Aleksandr Gurianow, "podstawowym źródłem, na którym opierały się badania historyczne była Księga Cmentarna Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje".

Dokumenty, które po raz pierwszy ujrzą światło dzienne

Rosyjski historyk podkreśla, że w trzech tomach księgi "Zabici w Kalininie, pochowani w Miednoje", niektóre dokumenty po raz pierwszy zostały opublikowane w języku rosyjskim. Chodzi przede wszystkim o nazwiska jeńców oraz wyniki dwóch ekshumacji przeprowadzonych w Miednoje.

Aleksandr Gurianow wskazuje również na publikację zeznań Dmitrija Tokariewa - byłego naczelnika obwodowego zarządu NKWD w Kalininie, któremu podlegali funkcjonariusze bezpośrednio odpowiedzialni za zamordowanie 6300 polskich policjantów, żandarmów wojskowych i strażników granicznych, których pochowano w zbiorowych dołach śmierci w Miednoje.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspertka OSW: w Rosji zbrodnie Stalina niekiedy przedstawia się jako cenę wielkiego zwycięstwa i modernizacji kraju

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 09:40
- Rosyjska oficjalna pamięć historyczna nie stawia akcentu na odkrywanie ciemnych kart swojej historii, wręcz odwrotnie. To jest narracja, która gloryfikuje mocarstwowy status ZSRR, jest pamięcią heroiczną, pozbawioną ciemnych kart – mówi Jadwiga Rogoża, współautorka przewodnika o Katyniu, mówiąc o speyfice rosyjskiej pamięci historycznej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Media: publikacja o Miednoje potrzebna, bo w Rosji wciąż neguje się zbrodnię

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 18:30
Rosyjski dziennik "Kommiersant" zapowiada wydanie przez Stowarzyszenie Memoriał księgi poświęconej ofiarom zbrodni katyńskiej pochowanym w Miednoje. Ocenia, że publikacja jest potrzebna, bo nadal są osoby negujące, że w Miednoje spoczywają polscy jeńcy.
rozwiń zwiń