X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MON: współpraca V4 korzystna dla państw i bezpieczeństwa obywateli

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 21:35
Wspólne zakupy uzbrojenia, remonty czołgów i inwestycje w ramach unijnych programów - rozmowy ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej koncentrowały się między innymi wokół współpracy przemysłów obronnych krajów V4. Szefowie MON Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się w czeskiej Ostrawie.
Audio
  • Mariusz Błaszczak o współpracy wojskowo-technicznej w ramach V4 (IAR)
Mariusz Błaszczak wraz z ministrami obrony pozostałych państw Grupy V4 w Ostrawie
Mariusz Błaszczak wraz z ministrami obrony pozostałych państw Grupy V4 w OstrawieFoto: Twitter/Ministerstwo Obrony Narodowej

Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że w grę wchodzą wspólne szkolenia pilotów czy zakupy na przykład amunicji. Podkreślił, że kraje V4 specjalizują się w określonych dziedzinach i mają duży potencjał, który można wykorzystać do rozbudowy zdolności obronnych naszych wojsk.

wojsko usa polska free 1200.jpg
W Ostrawie o obronności. Spotkanie szefów MON państw Grupy Wyszehradzkiej

Czeski minister obrony Lubomir Metnar dodał, że osoby odpowiedzialne za zbrojenia mają znaleźć ten typ amunicji, który może być używany przez armie Grupy Wyszehradzkiej i wybrać sposób zakupu.

Ministrowie obrony V4 o współpracy obronnej i technicznej

Szef polskiego MON mówił też o możliwościach wspólnej modernizacji wysłużonych czołgów T-72, które są na wyposażeniu wojsk Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Minister obrony Węgier Tibor Benko mówił, że węgierskie wojsko potrzebuje w najbliższym czasie wyszkolić nawet 150 pilotów i również w tym zakresie można byłoby rozpocząć współpracę w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Minister Mariusz Błaszczak dodał, że ministrowie rozmawiali też o wspólnych projektach obronnych w ramach unijnej Stałej Współpracy Strukturalnej (PESCO). Polska i Węgry razem rozpoczęły ostatnio projekt centrum wyszkolenia medycznego wojsk specjalnych.

Minister upamiętnił polskich lotników

Podczas wizyty w Czechach Mariusz Błaszczak uczcił pamięć polskich lotników Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury przed pomnikiem w miejscowości Cierlicko, gdzie polscy piloci 11 września 1932 roku zginęli w katastrofie lotniczej.

W uroczystości w asyście polskiego i czeskiego wojska wziął udział także czeski minister Lubomir Metnar. Przed pomnikiem upamiętniającym katastrofę i na symbolicznych grobach lotników złożono kwiaty, a orkiestra wojskowa odegrała hymny narodowe.

M. Błaszczak: rośnie bezpieczeństwo regionu

Mariusz Błaszczak pytany przez dziennikarzy powiedział, że jesteśmy na dobrej drodze do zwiększenia bezpieczeństwa w naszym regionie. Tak minister obrony skomentował planowane na poniedziałek spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Andrzej Duda i Donald Trump mają podpisać dokument zwiększający obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Szef MON pytany o to spotkanie podczas wizyty w Czechach powiedział, że również będzie towarzyszył prezydentowi Polski podczas spotkania w Nowym Jorku. Przypomniał deklarację podpisaną przez prezydentów 12 czerwca w Waszyngtonie, która nadała ramy współpracy polsko-amerykańskiej.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prezydenci Polski i USA podpiszą umowę wojskową. Nowe informacje

Jutro szef polskiego MON będzie uczestniczył w uroczystości otwarcia Dni NATO w Ostrawie. Ta jedna z największych imprez wojskowych i lotniczych w Europie przyciąga co roku na ostrawskie lotnisko ponad 100 tysięcy widzów.

jmo

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON w Kosowie: udział Polski w misjach na Bałkanach wyrazem solidarności

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2018 19:10
- Udział polskich żołnierzy w misjach w Bośni i Hercegowinie oraz Kosowie pokazuje solidarność Polski wobec UE i NATO - powiedział w Kosowie szef MON Mariusz Błaszczak. Potwierdził, że w budżecie na 2019 r. zagwarantowano środki na podwyżki dla armii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Żółtaniecki o zaproszeniu Bundeswehry: Niemcy za wszelką cenę chcą tego uniknąć

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 15:18
- To jest kwestia bardzo delikatna za obu stron. Niemieckie siły zbrojne za wszelką cenę chcą uniknąć wizualnej demonstracji, obecności. Wiadomo, że to się źle kojarzy - żołnierz niemiecki na polskiej ziemi - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas, były dyplomata na temat wspólnych ćwiczeń polsko-niemieckich, do których w Berlinie zapraszał minister Mariusz Błaszczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie grupy V4 z udziałem premiera. Rozmowy o UE, współpracy i Bałkanach Zachodnich

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 07:08
Premier Mateusz Morawiecki w czwartek weźmie udział w Pradze w spotkaniu szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej oraz polityków z państw Bałkanów Zachodnich. Rozmowy mają dotyczyć sytuacji w Unii Europejskiej oraz współpracy.
rozwiń zwiń