X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Wiadomości

Rozpoczęła się wizyta Andrzeja Dudy w USA. W planach m.in. spotkanie z Donaldem Trumpem

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 07:05
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką w sobotę późnym wieczorem czasu lokalnego przyleciał do Stanów Zjednoczonych. Prezydent weźmie udział w debacie generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotka się też m.in. z prezydentem USA Donaldem Trumpem oraz przedstawicielami Polonii.
Audio
  • Andrzej Duda spotka się z Polonią w stanie Connecticut - relacja Karola Surówki (IAR)
  • Spotkanie prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa - w poniedziałek - relacja Karola Surówki (IAR)
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump
Prezydenci Andrzej Duda i Donald TrumpFoto: Jakub Szymczyk/KPRM
  • Andrzej Duda rozpoczął wizytę w USA
  • W planie m.in. spotkanie z Polonią w Connecticut, rozmowy z Donaldem Trumpem, oraz udział w debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ
  • Tematami rozmów prezydentów m.in.: współpraca wojskowa, energetyczna, oraz wizy
  • W programie wizyty Andrzeja Dudy także spotkania z prezydentami Estonii i Kazachstanu
  • Powrót głowy państwa do Warszawy zapowiadany jest na środę wieczorem

Andrzej Duda wizytę w USA rozpocznie od mszy św. w kościele Świętego Krzyża w miejscowości New Britain w stanie Connecticut, a następnie para prezydencka spotka się z przedstawicielami Katedry Polskiej w Central Connecticut State University.

Andrzej Duda ONZ PAP-1200.jpg
Andrzej Duda w Nowym Jorku. Ekspert: relacje polsko-amerykańskie są bardzo dobre

Prezydent poruszy temat wiz

- To będzie okazja do tego żeby usłyszeć opinię Polonii dotyczącą relacji polsko-amerykańskich - powiedział szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski, w rozmowie z Polskim Radiem. Zapowiada, że poruszony zostanie też temat zniesienia wiz amerykańskich "zarówno na spotkaniu z Polonią, jak i dzień później, podczas rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem"

Prezydenci spotkają się w w poniedziałek, w przeddzień debaty generalnej tegorocznego 74. Zgromadzenie Ogólnego ON. - Spotkanie odbędzie się na zaproszenie Donalda Trumpa, on jest jego gospodarzem. Prezydenci odbędą rozmowę "w cztery oczy", następnie będą miały miejsce rozmowy delegacji - poinformował Krzysztof Szczerski.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] K. Szczerski: przewidujemy podpisanie deklaracji wojskowej z USA

Jak dodał, polska strona dąży do tego, by w jego trakcie została podpisana deklaracja dotycząca szczegółów zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w naszym kraju. - Taka była nasza propozycja, by tę deklarację w czasie tego spotkania podpisać - powiedział szef gabinetu prezydenta.

Dwustronna współpraca energetyczna

Według Szczerskiego, prezydenci poruszą także tematy związane z dwustronną współpracą energetyczną oraz współpracą w dziedzinie nowych technologii. - Wszystko odbywa się także w tym kontekście naszych starań, które pewnie niedługo będą ostatecznie domknięte, o zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków. To też pewnie będzie jednym z tematów rozmów zarówno z prezydentem Trumpem, jak i z Polonią amerykańską - zapowiedział Szczerski.

Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego wymaga w świetle amerykańskiego prawa, by odsetek odmów przyznania wiz obywatelom danego państwa był mniejszy niż 3 proc. W przypadku Polski dotąd był on wyższy. Odsetek ten jest liczony corocznie na koniec września.
W poniedziałek, zanim dojdzie do spotkania z prezydentem Trumpem, polski przywódca weźmie udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego zorganizowanego przez sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Następnie prezydent spotka się z mediami. Szczerski zaznaczył, że w trakcie szczytu prezydent zgłosi polskie propozycje działań na rzecz klimatu, które nasz kraj podjął w ostatnim czasie lub ma w planach podjąć.

Polska sala w RB ONZ

Następnie prezydent otworzy polską salę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szef gabinetu prezydenta wyjaśnił, że zgodnie z tradycją kraje kończące niestałe członkostwo w RB ONZ - polskie dwuletnie członkostwo zakończy się 31 grudnia b.r. - przekazują upominki do siedziby ONZ. Polska zdecydowała się, by tym razem był to "polski pokój". Jak mówił Szczerski, jedna z sal tuż przy sali obrad RB ONZ zostanie wyposażona w meble według polskiego projektu.
Następnie Andrzej Duda weźmie udział w spotkaniu wysokiego szczebla na temat wolności religijnej pod przewodnictwem prezydenta Stanów Zjednoczonych. Po tej debacie dojdzie do bilateralnego spotkania prezydentów Polski i USA, po którym Andrzej Duda spotka się też z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Ostatnim punktem tego dnia będzie spotkania prezydenta z przedstawicielami mediów

We wtorek rano prezydent wysłucha wystąpienia Donalda Trumpa w czasie debaty generalnej 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Następnie spotka się mediami.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Paweł Soloch: Polska jest gotowa na stałe bazy NATO, decyzji można oczekiwać wiosną

Kolejnym punktem wizyty w ONZ są dwa spotkania bilateralne prezydenta: z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid oraz z prezydentem Kazachstanu Kasymem-Żomartem Tokajewem
Późnym popołudniem polski prezydent będzie miał wystąpienie podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ. - Tegoroczne wystąpienie prezydenta będzie się koncentrowało wokół trzech wartości: pokoju, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju - poinformował szef gabinetu prezydenta RP.

Obiad w Białym Domu

Wieczorem polska para prezydencka weźmie udział w obiedzie wydanym przez prezydenta Stanów Zjednoczonych dla uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Według Szczerskiego będzie to kolejna okazja do rozmów kuluarowych i zapewne dojdzie wtedy do kolejnej rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem.

W środę rano prezydent będzie uczestniczył w spotkaniu poświęconym 30-leciu Konwencji Praw Dziecka, a także w debacie nt. intensyfikacji działań na rzecz wdrożenia celów zrównoważonego rozwoju.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Mateusz Morawiecki: stosunki polsko-amerykańskie są najlepsze w historii

Tego dnia prezydent odbędzie też bilateralna rozmowę z sekretarzem generalnym ONZ. Planowane jest też spotkanie pary prezydenckiej ze środowiskami żydowskimi na zaproszenie Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku. Wylot pary prezydenckiej z Nowego Jorku do Warszawy planowany jest na środę wieczór.


mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dorobek polityczny śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 10:46
Podczas audycji będziemy mówić o dziedzictwie polityki zagranicznej prowadzonej przez śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Projekt Trójmorza, projekt niezależności surowcowej, polityka wspierania Gruzji i Ukrainy, wspieranie budowy Muzeum Polin, wreszcie inicjatywy w zakresie polityki historycznej - to wszystko dorobek prezydenta.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarz dnia: wizyta prezydentów Polski i USA w Nowym Jorku oraz akcja "Nie świruj, idź na wybory"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 16:32
O zapowiedzianym na 23 września spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Donaldem Trumpem w Nowym Jorku, a także o kontrowersyjnej akcji "Nie świruj, idź na wybory", w której sparodiowano osoby niepełnosprawne, mówili publicyści: Adam Buła oraz Krzysztof Wołodźko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: współpraca V4 korzystna dla państw i bezpieczeństwa obywateli

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 21:35
Wspólne zakupy uzbrojenia, remonty czołgów i inwestycje w ramach unijnych programów - rozmowy ministrów obrony Grupy Wyszehradzkiej koncentrowały się między innymi wokół współpracy przemysłów obronnych krajów V4. Szefowie MON Polski, Czech, Słowacji i Węgier spotkali się w czeskiej Ostrawie.
rozwiń zwiń